Gündem

İşte 2.5 Milyon Öğrencinin Merak Ettiği Detaylar!

27-28 Haziran’da yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) çok az bir süre kaldı. Sınav öncesi Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün önemli açıklamalarda bulundu.

Aygün; ‘Sınavın uygulanacağı dönemde COVID-19 testi pozitif olan adaylar ÖSYM Başkanlığımıza başvurmalı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda bu adaylarımız yedek sınav binalarımızda sınava girebilecekler. Henüz böyle bir başvuru almadık. ÖSYM olarak 188 sınav merkezinde yaklaşık 2 buçuk milyon adayın gireceği YKS’nin sorunsuz olarak uygulanması için Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Sınav binası olarak kullanılacak okullarımızın bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacak. Benzer şekilde üniversitelerimizdeki sınav binaları önüne şeritler çekilerek sadece adayların ve görevlilerin girebileceği ve sosyal mesafe şartlarının sağlanabileceği alanlar oluşturulacak. Sınav binalarına girişleri öncesinde adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecek ve kendi dezenfektanlarını da yanlarında getirebilecek. Sınav salonları ise sınav başlamadan önce ve sınav süresince havalandırılacak. Bina girişinde ve içinde adaylarımızın sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak için sınav görevlilerimiz tarafından yönlendirme ve uyarılar yapılacak.

Salonlar sınav süresince havalandırılacak. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Gereken tüm önlemler Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda alınıyor. 2.5 milyona yakın adayın gireceği YKS’nin büyük çoğunluğu mezun adaylardan oluşuyor. Adaylarımızın bina salon atamaları tamamlandı, başvurularında sınav yeri olarak birinci sırada tercih ettikleri sınav merkezlerine atamaları yapıldı. Sınav merkezlerindeki fiziki şartlar içerisinde en uygun şekilde sınava girecekler.

Sınav merkezlerinin belirlenmesi ve belirlenen sınav merkezlerinin sınava uygun şartları sağlaması ciddi ve zaman alıcı bir süreç. Böyle bir dönemde yeni bir sınav merkezi oluşturmak sınav koşulları açısından çok uygun görülmüyor. 188 sınav merkezimizde ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde sınavın sağlıklı ve güvenli bir şekilde uygulanması için gerekli hazırlıklar yapılıyor. Bina seçimlerimiz, sınav merkezinin genel şartları göz önünde bulundurularak ve üniversite ve lise binalarına öncelik verilerek gerekli fiziki şartları en üst düzeyde karşılayabilecek şekilde konunun uzmanı ekiplerimiz tarafından seçiliyor. Sistemimizdeki sınav binalarımızın uygunluğu sınavlar öncesinde denetleniyor.

Tarihle ilgili olarak gerekli açıklamalar yapıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak. Artık hepimizin öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmak için gayret göstermesi gerekiyor. Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz. 020 YKS kapalı dönem süreci başlamış olup sınav evraklarının basımı devam ediyor. 2020 YKS’nin hazırlık süreci, önceki yıllarda olduğu gibi gerçekleştiriliyor. Tabii ki COVID-19 Pandemi sürecinde bu 2020-YKS soru hazırlama aşamalarına katılan uzman, akademisyen ve teknik personelin, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve önerileri doğrultusunda koruyucu tedbirleri alınıyor. Her aşamada sosyal mesafe azami ölçüde gözetilerek sınav hazırlık ve baskı süreçleri gerçekleştiriliyor. Sınav hazırlık döneminin gerçekleştiği “Kapalı Dönem” matbaa ortamı içerisindeki çalışma, yemek yeme ve dinlenme mekanları sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hazırlandı. Akademisyen, uzman ve teknik personelden oluşan 130 kişi 20 Mayıs’ta kapalı döneme girdi. Sınav bitiminde onlar da serbest olacak. Ayrıca her sınavda olduğu gibi herhangi bir sağlık sorunu çıkma ihtimaline karşı gereken tüm önlemler de alındı.

Sınav soruları üniversitelerimizde görevli akademisyenler, ölçme değerlendirme uzmanları ve alan uzmanlarımız tarafından hazırlanıp denetleniyor. Soruların seçiminde diğer yıllardan farklı bir uygulama söz konusu değil. Amaç ve hedefleriniz doğrultusunda oluşturduğunuz çalışma planlarına göre çalışın. Sınavla ilgili çalışma ve hedeflerine odaklanmaya devam edin. İyi olduğunuz konulara fazla zaman ayırmak yerine zorlandığınız konulara odaklanıp, bu eksikleri kapatmaya çalışın. Adaylar dinlenmeye, müzik dinlemeye ve hobilerine de zaman ayırsınlar. Size kendinizi iyi hissettiren etkinliklerinizi yapmayı da ihmal etmeyin. Ailelerin bu dönemde çocuklarına kontrol amaçlı sorular sormak yerine onlarla doğru iletişimle, motivasyonlarını arttırmak için destek olmaları gerekir.’ açıklamalarında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı