Gündem

İşten Çıkarmalar 3 Ay Süreyle Yasaklanıyor!

Koronavirüsle mücadele kapsamında bir çok önlem alınmaya devam ediliyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbir ve kararlara bir yenisi daha eklendi. Son alınan karara göre işten çıkarma üç ay süreyle yasaklandı Cumhurbaşkanı Erdoğan isterse bu yasağı altı ay süreyle uzatabilecek. İşveren istek dahlilinde işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek. Böylece işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek. Ayrıca 15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşı alamayan işçilere de aynı şekilde 39 lira 24 kuruş ödenecek.

Son olarak video konferans ile yapılan Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Koronavirüs ile ilgili her türlü tedbirin alındığını ve gıda, temizlik malzemesi gibi konularda stokların yeterli olduğu açıklandı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde de Erdoğan, ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ başlatmıştı. ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlayan kampanyada bugüne kadar tam 1,5 milyar lira toplandığını açıkladı.

‘1 milyon 320 bin vatandaşımızın temel ihtiyacı karşılandı. Çalışan ve görevli olanlar dışında tüm vatandaşlarımızın evde kalmalarını sağlayarak sosyal hareketliliği asgari düzeye indirmek de kararlıyız. Günlük 20 bin test sayısını geçerek önemli bir eşiği aştık. Teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Yoğun bir çalışmayla Yeşil Köy Atatürk Havalimanı alanını Sancaktepe Havaalanı kısmında hastane inşa ediyoruz. 45 gün içerisinde süratle hizmete açacağız. Bizi yakından ilgilendirdiği için Avrupa ve Amerika’yı an be an takip ediyoruz. Avrupa ve Amerika tedbirleri almakta gecikti. Devlet en çok da böyle günler için vardır. Kısa çalışma ödeneğinden, vergi ötelemesine, krediye kadar tüm destekleri veriyoruz. Hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum valilik ve kaymakamlıkları ulaşarak yardım alabilirsiniz. Kampanya hesaplarında 1 milyar 500 milyon lira var. Kampanyaya destek veren her vatandaşımıza ve kurumumuza destek veriyorum. İnfaz düzenlemesi yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacaktır. Salgınla mücadele için aldığımız her tedbiri hukuk devletine uygun şekilde yürütüyoruz. Yakında kapsamlı bir yasa teklifini meclise sunacağız. Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık ile Sosyal Politikalar kurulları oluşturuyoruz. Asıl mücadelemiz salgın sonrası başlayacaktır. Çalışabilen her fabrika üretime devam edecektir. Çiftçilerimiz ekilmemiş bir karış toprak bırakmayacaktır. Kurulan yeni dünyada en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışacağız. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasının önündeki engeller adeta kendiliğinden kalkıyor. Ülkemizdeki her bir vatandaşımızın emeğine, kabiliyetine, sabrına gençlerin enerjisine ihtiyacımız olacaktır. Evde kalarak geçirdiğimiz günlerde depoladığımız enerjiyi daha çok çalışmak için kullanacağız. Büyük ve Güçlü Türkiye’nin inşasını tamamlayacağız.’ şeklinde belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kampanya için yardım hesabı açmıştı. Bu hesaptan dileyen herkes bağışta bulunabilecek. Ayrıca Milli Dayanışma Kampanyası’na bağış yapmak için Korona yazıp 8119’a kısa mesaj atılarak 10 TL bağışta bulunulabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı