Gündem

İtalya’dan Korkutucu Corona Virüs Raporu!

Aralık ayının sonunda Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkıp tüm dünyayı saran corona virüs, en çok İtalya’yı etkiledi. İtalya’nın yaşadığı bu durum, bilim adamlarını da harekete geçirdi.

Pek çok bilim adamı İtalya’nın yaşadığı durumu araştırıyor. İtalya’da virüsten etkilenenlerle alakalı ilgi çekici bir rapor yayınlandı.

İtalya’da corona virüse yakalanan kişi sayısı 53 bin 578’e ulaştı. Corona virüs yüzünden 4 bin 825 kişi ise hayatını kaybetti. İtalya’da ölüm sayısı, virüsün merkez üssü olan Çin’i bile geçti.

Hayatını Kaybedenlerin Yaş Ortalaması 78,5

İtalyan Ulusal Sağlık Servisi, corona virüsle ilgili bir rapor düzenledi. Bugün yayınlanan raporda corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin yaş, cinsiyet ve sahip olduğu hastalıklarla ilgili bilgileri yer aldı. 65 yaş ve üzerinin daha çok etkilediğini bildiğimiz corona virüsten İtalya’da hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması 78,5 olarak açıklandı. Bu rapor, corona virüsün yaşlılar için ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Raporda ayrıca covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kadınların yaş ortalamalarının erkeklerden daha yüksek olduğu da belirtildi.

Kronik Hastalık Sayısına Göre Ölüm Oranı Artıyor

İtalyan Ulusal Sağlık Servisi’nin verdiği bilgilere göre hayatını kaybeden kişilerin sadece %1,2’sinde başka bir hastalık yoktu. Corona virüs dışında 1 hastalığa daha sahip olanların %23,5’i, 2 hastalığa sahip olanların %26,6’sı ve 3 hastalığa sahip olanların ise %48,6’sının hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Yani buna göre kronik hastalığı olan kişilerin risk altında olduğu bir kez daha teyit edilmiş oldu.

Raporda ayrıca semptomlarla ilgili bilgiler de verildi. Corona virüs nedeniyle sağlık kuruluşuna başvuran hastalarda en sık görülen semptomların ateş ve solunum güçlüğü olduğu belirtilirken kanlı balgam ve ishal gibi semptomların daha az görüldüğü belirtildi. Ayrıca hastaların %5,7’sinde ise hiçbir semptoma rastlanmadığı ifade edildi.

Hayatını Kaybeden 3 bin 200 Kişinin 36’sı 50 Yaşın Altında!

Raporda virüse yakalanan kişilerin semptomlarının başlamasının ardından hayatlarını kaybetmesine kadar geçen sürenin 8 gün olduğu belirtildi. Mart ayında corona virüs nedeniyle hayatını kaybeden 3 bin 200 kişinin 36’sının 50 yaşın altında olduğu ve bu kişilerin 9’unun 40 yaşından küçük olduğu, cinsiyet dağılımının ise 8 erkek ve 1 kadın şeklinde olduğu belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı