Gündem

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Öğrencisi Koronavirüs’ten Hayatını Kaybetti!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri son sınıf öğrencisi Emircan Kılıçkaya sabah saatlerinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İTÜ’den yapılan açıklamada; “Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Emircan Kılıçkaya’yı 11 Nisan 2020’de COVID-19 nedeniyle kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve İTÜ Camiasına başsağlığı dileriz”şeklinde belirtildi.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya ise sosyal medya üzerinden “İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri son sınıf öğrencisi ve CBI Lab üyesi sevgili Emircan Kılıçkaya bu sabah Corona virüsü nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Kendisi gerçekten son derece yardım sever, çalışkan ve vefalı birisiydi. Allah rahmetiyle muamele etsin”paylaşımında bulundu.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Öğrencisi Koronavirüs'ten Hayatını Kaybetti!

Emircan Kılıçkaya’nın mezun olduğu Fahreddin Kerim Gökay Anadolu Lisesi’nden ise sosyal medya üzerinden “2015 dönem birincisi mezunumuz ve İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri son sınıf öğrencisi Emircan Kılıçkaya bu sabah Corona virüsü nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Başımız sağolsun” paylaşımı geldi.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Öğrencisi Koronavirüs'ten  Hayatını Kaybetti!

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Koronavirüsten korunmak ve virüsle mücadele etmek için en önemli hususlardan biri bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bağışıklığı güçlendirmek için doğru beslenmek oldukça mühim. Özellikle şekerli gıdalardan uzak durulması gereken şu süreçte uzmanlar bazı meyve ve sebzelerin yanında protein ağırlıklı beslenmek gerektiğini vurguluyor.

Özellikle C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzelerin tüketimi oldukça önemli.

Hangi Meyve Ve Sebzeler Tüketilmeli

Kivi; antioksidan ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Günde 2 adet orta boy kivi tüketilebilir.

Kuşburnu; A, B,C, E, K gibi vitaminler açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda magnezyum, demir gibi minarallerle direnci artırır. Hücre yenilenmesine de yardımcı olur.

  • Greyfurt; C vitamini açısından zengin olan greyfurt iltihabı azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Portakal ve Limon; C vitamini deposu olan portakal ve limon kabukları ile de dezenfektan yapımında kullanıldığında antiseptik etki sağlar.
  • Enginar; karaciğeri ve bağışıklık sistemini güçlendiren enginarı bu süreçte bol bol tüketmek gerekiyor.
  • Bu süreçte tüketilmesi gereken sebze ve meyvelerle ilgili açıklama yapan Prof. İbrahim Saraçoğlu  korona virüsün şeker hastalarını daha çok etkilediğini anlattı.
  • En başta patlıcan, yeşil mercimek,soya ve baklagillerin tüketilmesine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Virüsün sevdiği ortam, şekerli ortamdır diye ekleyen Prof. İbrahim Saraçoğlu, virüsün şekerli gıdalar tüketildiğinde daha hızlı aktive olduğunu açıkladı.
  • Doğru beslenmeyle virüsün intaktif hale getirilebileceğini ifade etti.

Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kekik,lavanta, meyan kökü yağlarının koronavirüs ile mücadelede önemli etkisi olduğunu vurguladı.Ekmek gibi gıdaların da siyez buğdayından yapılmış olanlarının tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

GDO’lu gıdaların çeşitli virüs ve hastalıklara karşı direnci düşürdüğünü ve tehlikeli olduğunu anlatan Saraçoğlu, propolisin de bağışıklık sistemini güçlendirme de çok etkili bir gıda olduğunu ifade etti.Elma sirkesi ile balın karıştırıldığı zaman ise antiviral özelliğe sahip olduğunu ekledi.Aynı zamanda ada çayı gargarasının da bu dönemde oldukça faydalı olabileceğini anlattı.Kelle paça çorbasının ise virüsü öldürmede büyük bir etki olmadığını, o kadar yağlı bir besinin sürekli olarak vücuda alınmasının doğru olmadığını belirten Saraçoğlu, yüksek şeker içeren baklava gibi tatlılardan bol şekerli gıdalarda bu süreçte uzak durulması gerektiğini de ekledi.


Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı