Gündem

İYİ Parti’de Koronavirüs Sebebiyle Ölüm Yaşandı!

Koronavirüs her geçen gün can kayıpları yaşanmasına devam ediyor. Son olarak ülkemizde 1.001 olurken bir açıklama da İYİ Parti’den geldi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu yağtığı açıklama ile  İYİ Parti Bakırköy İlçe kurucuları arasında yer alan Süleyman Tefek’in koronavirüsten hayatını kaybettiğini  belirtti.

Buğra Kavuncu sosyal medya üzerinden “İYİ Partimizin Bakırköy İlçe Kurucularından Sayın Süleyman Tefek’i maalesef COVID-19 sebebiyle kaybettik.Merhum Tefek’e Allah’tan rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı dilerim. Allah rahmet eylesin.”paylaşımında bulundu.

Koronavirüsün belirtileri ile ilgili her geçen gün pek çok uzman çok sayıda açıklama yapıyor. Bilindiği üzere koronavirüsün bilinen belirtileri arasında  ateş, yorgunluk, kuru öksürük bazı hastalarda ise ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olarak biliniyor.

Fakat Fransız dermatologlar koronavirüsün hiç bilinmeyen belirtilerinin olduğunu açıkladı. Fransız dermatologlar koronavirüsün yeni belirtileri arasında sahte soğuk yanığı, ürtiker ve geçmeyen kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları olabileceğini açıkladı. Son olarak koronavirüsün koku ve tat körlüğüne yol açtığı açıklanmıştı.

Fransa’daki Ulusal Dermatologlar-Venereologlar Birliği (SNDV) koronavirüse dair yeni bir dizi belirti keşfedildiğini belirtti. Bu cilt rahatsızlıklarını ise psödo (sahte) soğuk yanığı, ürtiker (kurdeşen) ve geçmeyen kızarıklıkları olarak açıkladı. Ani şekilde ortaya çıkabilecek yanıkların ağrılı da olabileceği belirtildi.

SNDV “SNDV’ye bildirilen çok sayıda vakanın incelenmesi bu belirtilerin koronavirüsle ilişkilendirilebileceğini gösterdi. Bu olası bulaştırıcı hastaların en hızlı şekilde tespit edilmesi için kamuyu ve sağlık çalışanlarını uyarıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Korona Virüsün Diğer  Belirtileri Neler?

Uzmanlar koronavirüsün iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen bazı belirtileri olabileceğini duyurmuştu.Bilinen belirtilerinin ise yüksek ateş, öksürük, solunum zorluğu,zaman zaman yemek yerken yaşanabilecek zorluklar olduğu biliniyor. Ayrıca virüsün önemli belirtileri arasında ishal de olabileceği uzmanlar tarafından belirtildi.

Tüm corona virüs hastalarında bütün belirtiler aynı anda görülmeyebiliyor. Ya da sadece bazı belirtiler gözlemlenebiliyor. Virüs sadece ateş, öksürük ya da bazen sadece ishal ile belirti gösterebiliyor. Sadece solunum sıkıntısı yaşayan korona virüsü vakalarının ise daha hızlı iyileştiğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

Coronavirüs’ten Korunmak ‘Türk Burgusu’ Yöntemiyle El Yıkama

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, ABD’de katıldığı ‘The Tonight Show starring Jimmy Fallon’ programında elleri en etkili yıkama yönteminin ‘Türk Burgusu’ olduğunu anlattı. Bu ifade ile dikkat çeken Mehmet Öz, ‘Ellerinizi açtıktan sonra ‘Türk burgusu’ yapın ve parmaklarınızı avuçlarınızla sıkıştırarak ovmaya başlayın. Ardından baş parmaklarınızı da tek tek ovun. Ciddiyim. Bize bu yöntemi tıp okulunda da gösterdiler. Sonrasında el ayalarınızı ovun. 20 saniye sürmeli. Ardından ellerinizi kurutun ve bitti’ şeklinde etkili el yıkama yöntemini anlattı.

Parmakların ovularak yıkanması el temizliği için en önemli noktalardan biri. Bir diğeri de tırnak temizliği, mümkünse tırnak fırçası ile tırnaklarında sabun ile fırçalanması gerekiyor.

Eller temiz bile olsa mümkün olduğunca eller ile yüze dokunulmaması bu dönemde en dikkat edilmesi gereken kural. Çünkü virüs damlacık şeklinde ve solunum yoluyla bulaşıyor. Özellikle gençler ve çocuklar virüsü çok çabuk kapabiliyorlar bu sebeple gençlerin ve çocukların dikkatli olması, kronik hastalarla ve yaşlılarla temastan kaçınması etkili yöntemlerden biri.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı