Gündem

İzmir Metro İstasyonlarında ‘Maskematik’ Uygulaması!

Koronavirüsle mücadele etmek adına atılan adımlardan biri de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi metro istasyonlarına maske otomatı konulduğunu açıkladı. Böylece maskesi olmayan vatandaşlar İzmirim Kart ile maskematikten maske alabilecekler.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konu hakkında, Koronayla mücadelede maskeninönemi tartışılmaz. Metro istasyonlarına koyacağımız maskematikler, İzmirlilerin maskeye ücretsiz, kolayca ulaşmasını sağlayacak. İlk otomat Konak istasyonunda. İzmirim Kart‘ı gösteren haftada bir, maske paketini ücretsiz alabilir.”dedi.

Bilindiği üzere Koronavirüs’e karşı mücadele edebilmek için maskematik üretilmişti. Gıda ürünleri için ve kişisel koruyucu donanımlar için otomat üreticisi olan bir firma talep üzerine koronavirüs’e karşı mücadele etmek için maskematik geliştirdi.

Toplu taşıma araçları ve hava limanlarında kullanılmak üzere geliştirilen maskematik kalabalık ortamlara girmek zorunda kalanlar için iyi bir seçenek olarak görünüyor.

Maskematik Nedir?

Maskematik projesini hayata geçiren firma yetkilisi Maskematik’i şöyle anlatıyor:

Maskede neticede kişisel koruyucu donanım malzemesi. Zaten kişisel koruyucu donanımlar arasında maskeleri veriyorduk. Havalimanlarında, toplu taşıma alanlarında veya insanların toplu bulunduğu mekanlarda bu tür maskeler ve koruyucu önlemler çok önemli. Makinemiz bu konuda çok ciddi iş yapabiliyor. Bunu kredi kartıyla satılabilir halde havalimanlarına uygulamak üzereyiz. Şu anda bir firmayla bu görüşmeyi yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde havalimanlarında bunu göreceksiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, metrolarda kolonyalı mendil, el temizleme dezenfektanları gibi ürünler için de otomatlar kullanıma girecekler. Bu ürünleri ve maskeleri üretenlerin de bu sistemin bir halkası olacağını düşünüyorum. Çünkü bunları halka ulaştırmanın en kolay yolu otomatlar. 7/24, insansız olarak kartla ya da parayla bu malzemelere ulaşmak mümkün olacak. Halihazırda ülkemizde Kovid-19 çok gözükmese, büyük bir tehdit oluşturmasa da önlemimizi almamızı sağlayacak, ülke olarak farkındalığımızı ön plana getirecek. Türkiye bu konuda bir adım önde olacak.”

Firma, sipariş alındıktan sonra 3 gün için maskematik makinesini yollayabileceklerini belirtiyor. Önce IGA daha sonra İstanbul’ da metro istasyonlarında sonrasında ise ihtiyaca göre pek çok mekan için maskematik üretimi yapılabileceği belirtildi.

Coronavirüs’ten Korunmak için Kolonya, Maske, Dezenfektan İşe Yarar Mı?

Uzmanların açıklamalarına göre Coronavirüs’ten korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına dikkat etmek. Bunun için özellikle dışarı çıkmak zorunda kalınan zamanlarda maske kullanılması, limon kolonyası ve dezenfektan ile sık sık ellerin steril hale  getirilmesi ilk kural. Bunun yanı sıra ilk kural elleri su ve sabun ile sık sık yıkamak. En az 20 saniye elleri yıkamak ve dışarıda su ve sabunun olmadığı yerlerde limon kolonyası kullanmak en doğru tercih olacaktır. Bunlar kadar önemli olan diğer bir kural ise sosyal mesafeyi korumak. Sosyal mesafeyi korumak virüsten korunmak için en doğru yaklaşım olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı