Gündem

İzmir Tabip Odası; İzmir’de Koronavirüse Yakalanan Sağlık Çalışanlarının Sayısını Açıkladı!

İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz, geçen hafta 111 sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını açıkladı. Bu hafta koronavirüse yakalanan sağlık personeli sayısının 111’den 266’ya yükseldiğini söyledi. Obuz, sürecin başından beri sağlık çalışanlarının tamamına düzenli test yapılması için çaba gösterdiklerini İzmir’de sağlık çalışanlarına yapılan testlerde istenilen noktada olunmadığını belirtti.

Tabip Odası tarafından 6 Nisan’da yayınlanan rapora göre, koronavirüse yakalanan 111 sağlık personelinin sayısı bir hafta içinde 266’ya yükseldi. Tabip Odası tarafından bildirilen son verilere göre 106 hekim, 82 hemşire, ebe ve sağlık memuru, 30 personel, 12 tıbbi sekreter, 10 teknisyen, 19 memur, 3 eczacı, 1 psikolog, 2 güvenlik görevlisi ve 1 şoför olmak üzere koronavirüs tespit edilen personel sayısının 266’ya çıktığı belirtildi.

Obuz, “Daha önce bazı yerlerden net bilgi alamamış olabiliriz. Düzenli rapor yayınlıyoruz. Belki de işbirliği yapan ve bildiren kişilerin sayısı arttığı için bu oranlar yükseldi. Sonuç olarak ciddi bir yükseliş olduğu gerçeği var. En başından beri sağlık çalışanlarının tümüne düzenli test yapılması için çaba harcıyoruz. İzmir’de istediğimiz noktada değiliz. Şu an kliniği olan ve yüksek temas şüphesi olanlara test yapılıyor. Bu testlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi lazım” dedi.

İzmir'de 266 Sağlık Çalışanı Koronavirüse Yakalandı!

Sokağa çıkma yasağı hakkında ise Obuz, “Plansız bir şekilde 2 saatte bilgi verilmesi olumsuz etkiledi. 2 gün hiçbir şeye yaramayacak. Fiziksel teması artırmaktan başka. Cuma günü kısa sürede 250 bin kişinin teması söz konusu. Etkileri bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Bu şekilde olmamalı. Yapılacaksa en az iki hafta olmalı. Hafta sonlarına bırakılmamalı. Bu durum düzensizliğe yol açıyor. Koordineli çalışılması gerekir” şeklinde açıklama yaptı.

Ege Üniversitesi İse Aşı Konusunda Çalışıyor

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, hastanede tedavi gören 50 koronavirüs hastasından bazılarının taburcu edildiğini açıkladı. 50 hasta arasında kayıp yaşanmadığını da belirtti. Taşbakan, üniversite tarafından aşı enstitüsü kurma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

“Ege Üniversitesi’nde de olgularımız var. Sevindirici bir durum; hastanemizde yatan hastalarda taburcu ettiklerimiz oldu. Şu ana kadar tanı koyup tedaviye başladığımız hastalardan kaybettiğimiz olmadı. Bilim Kurulu’nun açıklamaları doğrultusunda, olguları artık evlerimizden de takip ediyoruz. Pozitif çıkan vakalarımız da evlerinden takip ediliyor. Ancak akciğer bulguları olan vakaları yatarak tedavi ediyoruz.”şeklinde açıklama yapan Taşbakan, fizik tedavi bölümü ve gastroenteroloji kliniklerinin koronavirüs tedavi kliniği haline geritildiğini anlattı.

Prof. Dr. Taşbakan, Ege Üniversitesi’nce kurulan İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) tarafından oluşturulan Aşı Araştırma ve Geliştirme Grubu’nun koronavirüs aşısı için çalışmalara devam ettiğini de belirtti. Aşı konusunda olumlu gelişmeler olduğunu anlatan Taşbakan, “Bir aşı enstitüsü yolunda çabalarımız devam ederken, koronavirüs salgınıyla birlikte influenza aşı çalışmalarımızı koronavirüs aşı çalışmaları olarak değiştirdik. Aşı sürecinde TÜBİTAK desteği doğrultusunda hızla ilerliyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı