Gündem

İzmir’de Korkutan Koronavirüs Tablosu! En Riskli İlçeler Açıklandı!

 Koronavirüs salgını kısa sürede tüm ülkeyi etkisi altına almışken bazı illerin salgın konusunda daha riskli oldukları belirlendi. Özellikle kalabalık ve büyük şehirlerde risk faktörü daha büyük. Son dönemlerde yapılan listede tehlike çanlarının İzmir için çaldığına dair çeşitli bilgiler gelmişti. İzmir’de pek çok kişinin yasakları önemsememesi tartışmalara neden olmuştu.

Türkiye’de koronavirüs tablosunda en riskli olan 5 il listesinde İzmir ikinci sırayı alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer riski açıklayarak yetkililerden ricada bulundu. İl bazında İzmir için sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Henüz tüm sayıları elinde bulundurmadığını ve açıklanan sayılara inanmadığını belirterek Başkan Soyer’in Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmek için çağrı yaptığı ve tüm rakamların il bazında kendisi ile paylaşılması gerektiğini dile getirdi.

İl genelinde gün geçtikçe ölümlerin ve vaka sayılarının artması endişe verici bir durum olarak değerlendirildi. Bu süreçte il bazında pek çok noktada hareketlilik devam ediyor. İl bazında en riskli olan ilçeler paylaşıldı. 15 Nisan itibariyle yapılan değerlendirmelerde 518 kişinin hayatını kaybettiği ve bin 319 kişinin ise pozitif tanı konduğu açıklandı.

Hangi İlçeler Daha Riskli?

izmir

İzmir’in pek çok ilçesinde risk faktörünün yüksek olduğu öğrenildi. Büyük ve turistik bir il olmasından dolayı salgının il genelinde pek çok noktaya yayıldığı belirtildi. Özellikle Konak, Karabağlar, Bayraklı-Bornova, Çiğli, Buca, Karşıyaka, Menemen, Balçova-Narlıdere, Gaziemir, Güzelbahçe olarak açıklandı.

Konak ilçesinde Kültürpark ve Liman civarında vaka sayısının yoğun olmadığı gözlemlendi. Ancak Karataş ve Güzelyalı arasında bulunan vatandaşlar için uyarı yapıldı. Bolçova’ya doğru gidildikçe risk faktörü genişliyor.

Karabağlar İzmir’in en sıkıntılı bölgelerinden birisi. Yeşilyurt Devlet Hastanesi çevresinde enfekte olan kişi sayısının oldukça fazla olduğu belirlendi. Konak yönüne giderken solda kalan bölge ise kırmızı alan olarak ifade ediliyor.

Bayraklı Bornova ilçelerinde ise her mahallede enfekte olmuş kişi olduğu açıklandı. Birleşme bölgeleri ise özellikle kırmızı alarm veriyor. Vatandaşların bu bölgelerde sokağa çıkmamaları konusunda uyarılar var.

Çiğli salgının en fazla hissedildiği bölge. Vaka ve ölüm sayılarının yüksek olduğu açıklandı.

Buca merkezinde ve Fırat mahallesinde de sıkıntılı bölgeler bulunuyor. Hastanede tedavi gören kişi sayısının artış gösterdiği belirlendi.

Karşıyaka vatandaşların önlemlere dikkat etmediği bir bölge olarak ifade ediliyor. Hasta sayısı çok fazla. İskele bölgesinin kırmızı bölge ilan edildiği belirlendi. Karşıyaka’da da Karabağlar gibi salgın kontrolden çıkmak üzere

Menemen ilçesinde çok fazla hasta olduğu belirlendi. Vatandaşın sokağa çıkmaması yönünde uyarılar yapılıyor.

Balçova Narlıdere ilçesinde yoğunluğun fazla olduğu öğrenildi. İki bölgede nüfus bakımından tehlike arz ediyor.

Gaziemir ilçesinin Sarnıç bölgesi riskli bölge olarak kaydedildi. Merkez bölgede evde izlenen pek çok hasta var.

Güzelbahçe ilçesi en şanslı ilçe olarak belirlendi. İlçe genelinde sadece 5 vaka var. Vakalardan bir tanesi hastanede gözlem altında. Urla, Karaburun, Seferihisar ilçeleri de şanslı bölgelerden seçildi. Çeşme’de turistik bir bölge olduğu için dikkat edilmesi öneriliyor. Özellikle İtalya ile deniz seferlerinin tamamen durdurulması son derece önemli.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı