Gündem

Japonya Corona Virüs Hakkında Türkiye’yi Bilgilendirecek!

Çin’in Wuhan kentinde geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan corona virüs salgını şimdiye kadar 22 binin üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Ölüm oranları da her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkelerdeki ölüm ve vaka dağılımına bakıldığı zaman Japonya en iyi durumda olan ülke seçildi. Uzak Asya ülkesinde şimdiye kadar toplam 45 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Japonya’nın önlemler konusundaki başarısı da dikkat çekiyor. Bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada bulundu. Japonya Ankara Büyükelçisi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından sürecin Japonya ile görüşülerek ilerlemesine karar verildi. Gelecek günlerde Japonya’dan bir bilim heyetinin ülkemize gelmesi bekleniyor. Bilim heyeti ile yetkililer arasında ortak bir toplantı yapılacak.

Japonya Corona Hakkında Ders Verecek

Fatih Altaylı’nın köşesinde paylaştığı yazıda Japonya’dan corona virüs salgını süresince öğrenmemiz gereken çok şeyin olduğu belirtildi. Japonya’da şimdiye kadar 30 bin test yapıldığı öğrenildi. Yapılan testlere rağmen başarı oranının yüksek olması da dikkat çekti. Japonya’da ilk vaka 16 Ocak tarihinde açıklanmıştı. Bu vakanın bir süre önce Wuhan’da bulunduğu ortaya çıktı. Aradan 2.5 ay geçmiş olmasına rağmen vaka sayısı 1307 olarak belirlendi. Toplam can kaybı ise 45 kişi oldu.

Japonya’da salgının doğru yönetilmesi pek çok ülkeye örnek oluyor. Yapılacak görüşmeler sonrasında insanların davranış analizleri, hükümetin tutumu, alınan tedbirler ve tedbirlerin yürütülmesi yönünde yapılan çalışmalar konusunda ortak bir çalışmanın yapılması amaçlanıyor. Japonya salgının yoğun olduğu bölgelere yoğunlaşarak kendi ekipmanları ve kendi yöntemleri doğrultusunda çalışmalar yapıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı