Gündem

Kabine Toplantısı Başladı!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir kez daha videokonferans yöntemiyle toplandı. Erdoğan’ın, kabine toplantı sonrasında ulusa sesleniş konuşması yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı dördüncü kez videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıya Huber Köşkü’nden katılım sağlayacak. Toplantıda koronavirüse karşı tedbirler ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’na yönelik üç farklı formülün değerlendirileceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, alınan kararları ulusa sesleniş konuşmasıyla açıklayacağı belirtildi.

Toplantıda ilk olarak 23-24-25-26 Nisan tarihlerini kapsayan dört günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi tavsiyesi değerlendirilecek. Fakat bu öneriye Ramazan ayı öncesine denk geldiği için marketlerde yığılmaya yol açabileceği düşünüldüğü için çok sıcak bakılmadığı belirtildi. Ele alınacak ikinci formül ise 23-24 Nisan’da dışarıdaki kalabalığın artmaması için sadece marketlerin açık kalması ve diğer işyerlerinin tamamen kapalı olması önerisi olacak. Diğer bir öneriye göre ise  25-26 Nisan’da 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta son iki haftadır uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağının tekrar uygulanması öngörülüyor.

Kabinede değerlendirilecek üçüncü öneri ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tatil olmasıyla birlikte, 24 Nisan cuma günü işyerlerinin normal mesai yapması.. Son kararı Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu verecek. Tüm önerilerin artıları ve eksileri detaylarıyla ele alındıktan sonra ise son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Kabine Toplantısı’nda Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de inşa edilen koronavirüs hastanelerinin durumu da değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopterle inceleme yaptığı sırada Sancaktepe’de yapılan hastanenin çevresinin süratle ağaçlandırılması için talimat verdiği de belirtildi.

Koronavirüs tablosunda yoğun bakım ve entübe hasta sayısının azalması ve vaka artış hızının düşmesi ile umut veren gelişmeler yaşanırken herkes koronavirüs ne zaman tam anlamıyla bitecek sorusunun cevabını merak ediyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ramazan Bayramı’nda bütün milletçe çifte bayram yapacağımızı umut ediyoruz inşallah” dedi.

Ayrıca konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sürecin başından bu güne kadar olduk.a titizlikle ve profesyonelce yürütülen tedbir ve alınan kararların sonuç vermeye başladığını belirtti. Tedbirlerle birlikte sokağa çıkma kısıtlamasının da sürece oldukça önemli katkı yaptığını ve vatandaşların evde kalmasından memnun olduğunu belirttiği kaydedildi. Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’nda yapımı devam eden 2 bin 500 yatak kapasiteli sahra hastaneleriyle ilgili de  Türkiye genelinde yatak kapasitesi ile ilgili hiçbir sıkıntı bulunmadığını da belirtti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı