Gündem

Kadıköy’de İki Müzisyenden Komşulara Konser

Kadıköy Acıbadem Mahallesi sakinlerinden  müzisyen Hakan Kaya ve müzisyen Alper Kalaycıklıoğlu, komşularına balkondan konser veriyor. Her yaşta pek çok komşu müzisyenleri dinleyip, eşlik ediyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu şu günlerde mahalle sakinleri bu dinletinin moral kaynağı olduğunu belirtiyor.

Müzisyen Hakan Kaya, Özel olarak balkonda hiçbir zaman çalmadık. Balkonda çalarak komşularımızı bir anlamda motive etmeye çalışıyoruz”derken Müzisyen Alper Kalaycıklıoğlu ise, “Bu karantina günlerinde biz durmadan çalmaya devam ediyoruz.  Komşular da çok güzel destek oluyor. Eğleniyoruz, güzel gidiyor”dedi.

Bir komşuları ise Güzel oluyor. Belli bir saatte çalıyorlar. Gerçekten motive oluyoruz. Çünkü müzik gerçekten bir ihtiyaç. Şu dönemde moraller zaten düşük. Onlar iyi oluyor” yorumunda bulundu. Diğer bir komşu 69 yaşındaki Hayri Erol Eybaşı, “Bize çok iyi motive oldular. Bütün mahallede herkes onları dinliyor. Bir buçuk aya yakındır evdeyiz. İnşallah bu virüsten kurtuluruz. Memleketimiz kurtulur, herkes rahat eder inşallah. Herkes evde kalsın” şeklinde konuştu. Bir diğer mahalle sakini Süleyman Yünlü ise,”Çok zevk alıyoruz ve onlara eşlik ediyoruz” diye konuşurken. Hatice Yünlü ise müzisyenlere alkışla eşlik ettiğini söyleyip, “Bizi sık sık neşelendiriyorlar. Sağ olsunlar” dedi..

Bu süreçte en önemli olan şeylerden biri de bilindiği üzere moral. Morali yüksek tutmak bağışıklığı güçlendirdiği gibi bu zor süreçte psikolojik anlamda da oldukça önem taşıyor. Bu süreçte ortaya çıkan endişe ve kaygının ise yeni bir ismi var, Koronafobi.

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Korona virüs yayıldıkça ve tedavisi bulunamadıkça pek çok kişide paniğe ve fobiye neden olmaya başladı. Birçok kişi tedavisi ve aşısı bulunmayan ve sürekli olarak yayılmaya devam eden koronavirüs ile ilgili ciddi kaygı yaşamakta. Yaşanılan bu korku ve kaygıya ise Koronafobi ismi veriliyor.

Panik atak hastalarının bu süreçten olumsuz etkilendiği biliniyordu fakat bununla birlikte panik atak ve kaygının dışında Koronafobi olarak adlandırılan yeni bir fobi ortaya çıktı.

Koronafobi Konusunda Uzmanlar Uyardı!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Koronafobi ile ilgili “Şu anda koronavirüsle ilgili yeni bir hastalık çıktı diyebiliriz. Adına koronafobi denebilir. Bunun muhakkak psikolojik ve sosyal sonuçları olacaktır” şeklinde açıklama yaptı. Sosyal medyadaki asılsız paylaşımların insanların psikolojisini olumsuz etkilediğini ve paranoyaklığa sebep olduğunu da belirtti.

Koronavirüs ile Mücadelede Psikoloji Çok  Önemli!

Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu ise salgın sırasında görülen psikolojik durumları şöyle özetliyor;

“Kendiniz veya sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili korku ve endişe, uykusuzluk ya da aşırı uyuma hali, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği, dikkati toparlamakta ya da konsantre olmakta zorluk, kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi, alkol, sigara ya da diğer ilaçların kullanımının artması…”

Dr. Burcu Kök Kendirlioğlu, “Sürekli evde kalmak uyku saatlerinin kaymasına neden olabilir. Bunu engellemek için daha önceki yatış ve kalkış saatlerinizi uygulayın. Yemek rutininizi değiştirmeyin. Bu süreci kendinizi geliştirmek ve kendinize yatırım yapmak için bir fırsat olarak görmelisiniz” şeklinde uyarılarda bulundu.

Ayrıca Kendirlioğlu psikolojiyi güçlendirmek için yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı;

 • Kovid-19 ile ilgili konuşmaya ve dinlemeye gereğinden fazla maruz kalmayın. Tekrarlayan biçimde krizi konuşmak endişeye neden olur.
 • Bedeninize iyi bakın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Her sabah ev ortamında da basitçe yapabileceğiniz aerobik hareketler güne zinde başlamanızı sağlar. Endişe ve kaygınızı da yatıştırır, moralinizi yerine getirir.
 • Uyku saatlerinize dikkat edin.
 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.
 • Rahatlamak için bu durumun geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Normal yaşamınıza dönmek, kendinizin ve çevrenizdekilerin moralini yüksek tutmak için sevdiğiniz aktiviteleri birlikte yapmaya çalışın.
 • Telefon ya da görüntülü konuşmayla arkadaşınız ya da aile üyenizle sık sık iletişime geçin.
 • Sadece virüs ya da salgınla ilgili konuşmayın. Neler yaptığınızı, gelecekle ilgili olumlu planlarınızı anlatın.
 • Evin dışına çıktığınızda kalabalık ortamlarda bulunmaktan ve toplu taşım araçlarını kullanmaktan kaçının, sosyal mesafeye dikkat ederek sağlıklı ilişkileri sürdürün. Kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe olmalı.
 • Umut duygusunu koruyun ve olumlu düşünmeyi sürdürün.
 • Kovid-19 hakkında sadece güvenilir bilgileri paylaşın. Doğru bilgileri paylaşmanız başkalarının korkularını yatıştırmanıza ve onlarla bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.
 • Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın. Sosyal mesafeyi koruyarak ve kendiniz ile çevrenizdekileri riske atmadan kısa süreli yürüyüşler yapabilirsiniz. Sürekli evde ve hareketsiz kalmak bir süre sonra isteksizliğe ve o da mutsuzluğa neden olabilir.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı