Gündem

Kahveden Üretilen İlk Maske: AirX

Corona virüsü nedeniyle dünya çapında bir maske üretimi artmaya devam ediyor. Maske kullanımının fazlalaşması tıbbi atık sorununu da beraberinde getirdi. Doğada çözünmesi ve geri dönüştürülmesi zor olan maskeler için bir Kanada markası çözüm buldu.

Covid-19 virüsü dünyada yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Enfekte olan kişi sayısı gün geçtikçe artarken insanlar bu virüsten korunmak için maske ve eldiven stokları yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de marketlere maskesiz girme yasağı geldikten sonra sokağa çıkan herkesi maskeli görmek mümkün. Bu maskeler tıbbi atık riski de taşımakta. Şimdiye kadar salgının baş gösterdiği Çin’in Wuhan kentinde günde 270 bin ton tıbbi atık oluştuğu söyleniyor.

Kanadalı bir marka olan ShoeX ise bu duruma bir çözüm buldu. ShoeX markası, tekrar kullanılabilir ve tıbbi atık riski taşımayan kahveden yapılmış maske üretimine başladı. Bu maskenin yeniden kullanılabilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir şekilde tasarlandı. Maske, dünyanın ilk kahveden yapılma maskesi oldu.

Yüzde Yüz Vegan Maske

ShoeX kurucusu Thann Le, maskeyi yüzde yüz vegan olarak tanımladı. Le, AATCC-100 Sertifikasına sahip bu maskeyi hem koronavirüsten korurken aynı zamanda gezegeni de atıklardan korumak amacıyla ürettiklerini belirtti.

“Yüz maskeleri, çok daha uzun kullanım ömrüne sahip olmalıdır. Tamamen çevre dostu olan ve kahveden yapılmış yüzde yüz vegam maskemiz AirX’, hepimizi daha temiz yaşam alışkanlıklarına doğru bir adım atmaya yöneltiyor” dedi. Le, yaklaşımlarını değiştirmeyip AirX N95 aldı yeni bir maske üzerinde çalıştıklarını ve üreteceklerini de belirtti.

Maskeler şıklığından da ödün vermiyor. Siyah, beyaz, kahverengi, gri ve mavi renklerde üretilen bu maske beşli paket halinde satılıyor. ShoeX markasının resmi internet sitesinde satılmaya başlanan bu maske 19 dolar karşılığında satın alınabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı