Gündem

Kamu Kurumlarında Görev Yapan Hamile Çalışanlarla İlgili Önemli Karar!

Sağlık Bakanlığı kamuda görev yapan hamile personeller ile ilgili önemli bir karar aldı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre; kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak. Söz konusu karar 81 il valiliğine gönderildi.

Dün ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN TÜRK muhabirinin sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanı Koca pek çok merak edilen soruyu yanıtladı. Bakan Koca; ‘Salgın ne zaman bitecek?’ sorusuna, ‘”Koronavirüs dünyada bitmedikçe Türkiye’de sıfırlama olmaz. Yeni bir dalga beklemiyorum. Herkes birbirini uyarmalı, kurallara uyalım” dedi.

Bakan Koca;

 • ‘Acil durum hastanesi konsepti gerekliydi.
 • Sağlık ordumuzla başarıyı sağladık. Vatandaşımız salgında katılımla gereğini yapmalı.
 • 2.dönem kontrollü sosyal hayat adını verdik. Şu dönem 3 şeyi ihmal etmememiz gerekiyor.
 • Maskeyi asla ihmal etmeyelim.
 • Sosyal mesafe önemli.
 • El hijyenini de ihmal etmeyen bir sürece girmiş olduk.
 • Salgın Avrupa’da en geç Türkiye’ye geldi. 6 haftalık sürede ilk dönem tamamlandı.
 • Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62’yi geçmedi.
 • Herkes birbirini uyarmalı. Kurallara uyulmalı.
 • Yeni bir dalga beklemiyorum, kurallara uyalım.
 • Dünyada bu salgın bitmedikçe Türkiye’de etkisini sıfırlamak kolay olmaz. Çünkü Türkiye Avrupa ile çok yakın ilişki içinde olan ülke. Birçok noktada testler yapmak noktasında yapılması gerekenleri uyarmak noktasında bakanlık olarak çok hassas davranıyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Öte yandan normalleşme planına göre 1 Haziran yani yarından itibaren pek çok alanda tedbirler esnetilecek, bazı yasaklar ise kaldırıldı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı’nın normalleşme takvimine göre 1 Haziran’dan itibaren hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin gevşetilmesi planlandığı belirtildi.

Pandemi hastanelerinin sayıları kademeli olarak azaltılıp hastaneler normal hasta kabul etmeye başlayacak. Sağlık sektörünün ise Cumhurbaşkanlığı’ndan ve Sağlık Bakanlığı’ndan SUT fiyat artışlarının her yıl makul düzeye endekslenmesini, 3 aylık dönem için geçmiş bir yılın SGK faturalarına göre ödeme yapılmasını ve hijyen tedbirleri nedeniyle artan giderler için destek istediği belirtildi.

Normalleşme planına göre;

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 81 ilde 1 Haziran’dan itibaren kaldırıldı. Ancak olumsuz bir durum görülmesi halinde yeniden getirebilir.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek.

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşların maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işlerinin başında olabilecek.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indiriliyor. 0-18 yaş grubu Çarşamba ve Cuma günleri saat 14.00-20.00 arasında çıkmaya tabi olmayacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı