Gündem

Kanal İstanbul Nedir?

Kanal İstanbul, ülkemizde oldukça konuşulan bir proje. Proje bittiğinde ülkemize maddi olarak kazanç sağlayacağı konuşuluyor. Peki Kanal İstanbul Projesi Nasıl Gerçekleşecek? Kanalın ortalama uzunluğu 40 ila 45 kilometre arasında ve genişliği yüzey 145-150 metre arası, taban ise 125 metre olacak. Suyun tahmini derinliği 125 m olacaktır. Bu kanal vesilesi ile İstanbul Boğazı’nda tanker trafiği sona erecek, İstanbul’da yarımadaların ve yeni bir adanın oluşumu meydana gelecektir.

453 milyon metrekare üzerine kurulmasına kesin gözle bakılan bu projenin 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacaktır. Geriye kalan alanlar havaalnı,yol, imar parselleri ve ortak yeşil alanlar için ayrılmak üzere bu proje kapsamında kullanılacaktır. Buradan Kanal İstanbul için oldukça büyük bir alanın ayrıldığı çıkarımını yapabiliriz.

Projenin etüt çalışmasının yaklaşık iki yıl süreceği tahmin ediliyor. Bu çalışmada çıkartılan toprakların, havalimanı ve liman yapımı üzerinde kullanılacak. Taşocakları ve madenlerin doldurulması için de topraktan faydalanılacak.

Montrö’nün Dışında Bir Proje

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kanal İstanbul’un Montrö Boğazlar sözleşmesi ile bir ilişkisi olmadığı üzerinde durarak, proje üzerinde herhangi bir ihlal olup olmadığı konusunda sorulan sorulara Bakan Kurum şu şekilde cevap verdi:  

“Montrö ile ilgili bizim bir sıkıntımız, problemimiz yok. Buna ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Kanal İstanbul Projesi Montrö’nün dışında bir projedir. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak yapmış olduğumuz bu boğaz yoğunluğundan kaynaklı gemi trafiğinin bekleme sürelerini azaltacak, Boğaz’daki bu deniz canlılarını, İstanbul Boğazı’nı koruyacak bir projedir. Dolayısıyla Montrö’nün dışında bir projedir. Geçmek isteyen oradan geçsin, bekleme sürelerini dikkate alarak geçsin. Ama trafik yükünü, diğer ülkelerde baktığımız zaman Panama Kanalı, Süveyş Kanalı’nda da alternatif güzergahlar ile birlikte bu ticaretin hızlanması için atılmış adımlardır, biz de ülkemizde Montrö dışında yapmış olduğumuz, nasıl boğazın altından geçtiysek, nasıl üçüncü köprümüzü, Osmangazi’mizi yaptıysak bu da o çerçevede yapılmış bir projedir. Bağımsız bir projedir, özgür bir projedir, Boğaz’ın özgürlük projesidir. Hukuku tamamen ayrı şekilde, Montrö ayrıdır, Kanal İstanbul süreci ayrıdır. Montrö’deki hukuka herhangi bir zeval gelmeyecek şekilde Kanal İstanbul Projesi yürütülecektir.”

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı