Gündem

Karadağ’da İlk Corona Virüs Vakası Tespit Edildi!

Corona Virüsü son olarak Karadağ’da görüldü. Tüm dünyayı etkisine alan corona virüs, henüz dünyanın tüm ülkelerine yayılmış değil ancak son gelişmelere göre bütün Avrupa ülkelerinde corona virüs vakası bulunuyor.

Verilen son habere göre Karadağ’da ilk corona virüs vakası tespit edildi. Gelen bu haberle beraber koronavirüs tüm Avrupa ülkelerinde görülmüş oldu.

Karadağ’da Alınan Corona Virüs Önlemleri

Henüz dün, Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic tarafından, salgından korunmak için geçici önlemler alınacağı bildirilmişti. Alınan önlemlere göre Karadağ vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişi yasaklanmıştı. Bu uygulamadan Karadağ’da oturma izni bulunanlar ve mal taşıyanlar muaf tutulmuştu. Ancak ne yazık ki alınan bu önlemler Karadağ’da coronavirüs vakası görülmesini engelleyemedi.

Karadağlı yetkililer yurt dışından gelen vatandaşların kendilerini karantinaya almalarını tavsiye etmiş ve Karadağ’daki otellerde konaklama yapılması da geçici olarak durdurulmuştu. Bu yasaktan, o sırada konaklayan ziyaretçiler muaf tutulmuştu.

Mağazalarda 50’den Fazla Müşteri Bulunması Yasaklandı

Karadağ’da alınan diğer önlemler de tıpkı Türkiye’de olduğu gibi kafe, bar,disko, spor salonu ve restoranların kapatılmasıydı. Ayrıca kumarhaneler de geçici olarak kapatılmıştı. Önlemler doğrultusunda bir mağazada aynı anda bulunabilecek müşteri sayısı 50 olarak belirlenmişti. Çiftçi pazarlarında ise aynı anda 100 müşterinin bulunmasına izin veriliyordu.

Yetkililer, birkaç gün önce yaptıkları açıklamada ülkede virüsün yayılmasını mümkün olduğunca geciktirmeye çalıştıklarını ve ilk vakanın tespit edilmesiyle beraber virüsün de yayılmasını kontrol altına almalarının kolaylaşacağını belirtmişlerdi.

Karadağ hükümeti, Halk Sağlığı Enstitüsü’nün ülkede ilk kez koronavirüs vakası tespit ettiğini belirterek, şu an için iki hasta olduğunu ve ikisinin de kadın olduğunu açıkladı. İki hastanın da virüsün yoğun şekilde görüldüğü ülkelere seyahat ettikleri açıklandı.

Karadağ’daki Corona Virüs Hastalarının Sağlık Durumu Nasıl?

Karadağ Cumhuriyeti Başbakanı Dusko Markovic, yaptığı basın toplantısında hastaların sağlık durumunun stabil olduğunu, paniğe ve endişeye kapılmayı gerektirecek herhangi bir durum olmadığını belirtti. Markovic ayrıca, virüsün Karadağ’a girmemesi için pek çok önlem aldıklarını ve şu ana kadar da oldukça başarılı bir strateji izlediklerini açıkladı.

Karadağ hükümetinden corona virüs vakalarıyla ilgili başka bir açıklama gelmedi. Karadağ’da virüsün nasıl seyredeceğini önümüzdeki günlerde yapılacak açıklamalarla takip edebileceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı