Gündem

Karantina Uygulanan Yeni Yerleşim Yerleri

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı yeni açıklamalara göre Coronavirüs nedeniyle karantina altına alınan yerleşim yerlerinin sayısı bugün itibariyle arttı .

Ülkemizde Korona virüse yakalanan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. İçişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre Coronavirüs ile mücadele kapsamında insanları virüsten korumak amacıyla yeni yerleşim yerleri karantina altına alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın satır başları şu şekilde:

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında; 30.03.2020 günü saat 15.15 itibarı ile Türkiye genelinde toplam 39 yerleşim yerinde, mülki idare amirleri başkanlığındaki il ve ilçe hıfzıssıhha kurulları kararıyla karantina uygulaması yapılmaktadır.”

Kaç İlde Uygulandı?

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün açıklanan yeni karantina uygulamaları 18 ildeki; 1 belde, 6 mahalle, 28 köy ve 4 mezrada uygulanacak. Toplam 39 yerleşim yerinde uygulanacak olan bu karantinanın, tedbir amaçlı olduğu da açıklandı. Açıklamada şu sözler kullanıldı: “Söz konusu karantina uygulamaları tedbir amaçlı olup Corona virüsü salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve yerleşim yerlerindeki sosyal izolasyonu sağlamak üzere alınmıştır.”

Bugüne Kadar Karantinaya Alınan Köyler

Corona virüs nedeniyle tedbir amaçlı uygulanan karantina, illerimizdeki birçok yerleşim yerinde uygulanmaya başladı. Valiliklerinin sırasıyla yaptığı açıklamalara göre Coronavirüs testinin pozitif çıktığı bireylere rastlanan ve o yerleşim merkezinde yaşayan diğer vatandaşların korunması için karantina kararı alınan bazı yerleşim merkezleri:

Van’ın İran sınırında bulunan Çaldıran ilçesine bağlı Hanköy Mahallesi, Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç Mahallesi ve Çatak ilçesine bağlı Alacayer Mahallesinin Çemik ve Tellikaya mezraları

Yine Van’da bulunan Başkale ilçesine bağlı Ilıcak ve Belliyurt mezraları.

Çankırı’nın Şabanözü ilçesine bağlı Kamış köyü

Düzce’de il genelinde bulunan 278 köy

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Geçitveren Köyü

Tunceli Valiliği’nin açıklamasında, “Tunceli Mazgirt ilçemiz Geçitveren köyümüzde İstanbul’dan gelen bir vatandaşımızda Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine köyümüz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararınca karantinaya alınmıştır. Korona virüs testi pozitif çıkan hastamızın da tedavisine Tunceli Devlet Hastanemizde devam edilmektedir Başta Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımızdan gelen genelgelerdeki hususlar da ilk günden itibaren titizlikle yerine getirilmektedir” sözlerine yer verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı