Gündem

Karantinada Astronot Stili Yaşam Öneriliyor

Corona Virüsü nedeniyle tüm dünya büyük bir karantina altında. Bazı ülkelerde tam karantina sistemi uygulanırken bazı ülkelerde ise topluluk içine çıkmayın uyarıları verilmekte.

Günümüzde evde durmaya pek de alışkın olmayan insanlar için karantina sıkıntılı anların yaşanmasına neden olmakta. Uzmanlar, karantina stresiyle başa çıkmak için astronotların sınırlı yaşamda uyguladıkları yaşam stilini önermekte.

Karantina İçin Astronot Yaşam Stili

ABD ve AB arasında hâlihazırda büyük seyahat yasakları olması, büyük havayolu şirketlerinin uçak seferlerini durdurması ve insanların kapalı alanlarda sınırlandırılması halk arasında bir buhran oluşmasına sebebiyet veriyor. Karamsar ruh halini ve psikolojik sıkıntıları engellemek adına astronotların kullandığı sınırlı yaşamda hayatta kalma aktiviteleri kullanılabilir. NASA’nın yaptığı araştırmalara göre bir astronot işinde ne kadar iyi olursa olsun psikolojik sıkıntılar yaşamakta. Aylarca bir kapsülün içerinde seyahat eden astronotlar ruh hallerini değiştirmek adına 7 farklı yöntem kullanmaktalar. Corona Virüsü nedeniyle tüm dünyanın karantina altında olduğu bu günlerde astronotların başa çıkma yöntemleri işi yarayabilir.

Astronotların 7 Yöntemi Nedir?

1. Dış Dünya İle İletişim Halinde Olun

NASA’nın 2015 yılında yayınladığı rapora göre astronotların davranışsal problemler ve psikolojik bozukluklar geliştirme oranları dış dünya ile bağlantılarının kesilmesi ile doğru orantılı. Çıktıkları görev ne kadar uzun olursa, yaşadıkları psikolojik sıkıntı o oranda artmaktadır. Bu araştırma dış dünya bağlantısının ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Corona Virüsü karantinasında psikolojinizin sağlamlığı açısından dış dünya ile bağlantınızı kesmemeniz önerilmekte.

2. Yakınınızdaki İnsanlarla Konuşun

Astronotların fiziksel yetenekleri incelenirken yanı sıra kişilerarası hoşgörü, empati ve ihtiyaçlarının farkında olması gibi maddeler de gözlemlendi. San Francisco, Kaliforniya Üniversitesi’nde Uzay Psikolojisi Uzmanı Nick Kanas’ın NBC News’e verdiği demeçte, “Ekip üyelerinin psikolojik stres faktörleri birbirleri ile iletişim halinde olduklarında azalma göstermekte.” olarak açıklamıştır. Karantina altında olan insanlar birbirleri ile iletişim halinde olduklarında stres yönetimi daha düzgün işleyecektir.

3. Sanal Bir Gezintiye Çıkın

Sınırlı yaşam altında olan insanlar film ya da dizi izleyerek vakitlerini geçirmekteler. NASA, çalıştığı astronotlar için de bu imkânı sağlamıştır. İstedikleri zaman film izleme imkânları olan astronotlar için bu yeterli olmamaya başladığında ise VR teknolojisi ile sanal gezinti yöntemini başlatmışlardır. SIFT şirketinden bilim adamı Peggy Wu, bu sistem için fon sağlamıştır. ANSIBLE adı verilen VR programı, kullanıcılarının doğal ortamlar da dâhil olmak üzere Dünya’da bulunan sanat galerileri ve müzeleri keşfetmelerine olanak tanır. Karantina ortamında imkânınız varsa VR teknolojisi ile sanal bir seyahate çıkabilirsiniz.

4. Kendinizi Bekleme Moduna Alın

2016 yılında NASA, tüm mürettebatını uzay görevleri sırasında kriyojenik bir uykuya sokmak adına araştırmalar yapmaya başladı. Projede yer alan şirket SpaceWorks, Mars’a uzun bir yolculuk sırasında kış uykusuna yatmalarını sağlamak için astronotları kontrollü bir gelişmiş bir uyku haline getirmenin yolunu geliştiriyor. Evde bu tür bir teknolojiye sahip olmasanız da enerji tasarrufu için uykuya önem verebilirsiniz.

5. Bir Müzik Aleti Çalmayı Öğrenin

Bir müzik aleti çalmak insanlar için inanılmaz derecede sakinleştirici bir deneyim olabilir. Bir enstrüman çalmanın olumlu etkilerini vurgulayan birçok psikolojik çalışma vardır. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan bir çalışma, genç yaşta bir enstrüman çalmanın, yaşlandıkça zihni keskin tuttuğunu göstermektedir. Corona Virüsü sırasında evde otururken bir müzik aleti çalmanız sizi rahatlatabilir.

6. Bitki Yetiştirmeyi Deneyin

Astronot Scott Kelly, ISS’de bir yıl geçirip döndüğünde en çok neyi özlediğini sordular. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kendisine en yakın insanları özlediğini söyledi. Ancak NASA’nın belirttiği gibi, astronotlar da Dünya’yı duyusal bir şekilde özleme eğilimindedir. Güneş ışığını, çimen kokusunu ya da toprağa basma hissini özlemelerinin nedeni de budur. Bitki ve sebze yetiştirmek bilimsel olarak kanıtlanmış bir terapi yöntemidir. Bu nedenle bir bitki yetiştirmeniz sizin için rahatlatıcı olacaktır.

7. Acil Durumlara Karşı Prova Yapın

Herhangi acil bir duruma karşı prova yapmak insan psikolojisi için rahatlatıcı bir unsurdur. Karantina altında başınıza gelebilecek kötü bir olay için önemlerinizi alın ve kriz yönetimi adına acil durum provalarınızı gerçekleştirin. Kötü durumlarda ne yapacağını bilmek beyninizi rahatlatacak ve umutsuzluk hissinizi üstünüzden alacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı