Gündem

Kır Düğünü Olanlar Dikkat! Fiyatlar Uçtu, Rezervasyonlar Doldu…

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kişi düğün tarihini erteledi. Düğün sezonuna ara verildi. Bu günlerde çiftlerin en merak ettiği konu ise düğünlerin ne zaman ve nasıl yapılacağı. Belirtilenlere göre düğün sezonu Temmuz ayında başlıyor. Uzmanların özellikle önerdiği kır düğünleri fiyatlarında büyük bir yükseliş yaşandı diğer yandan rezervasyonlarda da doluluk yaşanmaya başlandı.

  • Kır düğünü işletme sahibi Lütfü Sapmaz: “Daha önce salonlar için anlaşanlar da bunu açık alana çevirmek istiyor. Hem yaz sıcaklığı hem de salgın psikolojisi tercihleri kır düğünlerine çevirdi.”
  • Bilgehan Yılmaz: “2 dönüme ulaşan alanlarda düğün yapma fikri cazip geliyor ailelere. Havalandırma sorunu yok, masaları 2 metre aralıklarla kurabilirler. Genel zamların etkisiyle fiyat artışı yaşanabilir. Bu sektörde fırsatçılık yapan çıkmadı.”
  • Emek Kırbıyık: “Temmuz-ağustos-eylül aylarında geçen seneye göre düğün sayısında yüzde 50 artış olacak. Fiyatlarda ise en az yüzde 10 zam olur.”
  • Arzum İhsan: “Korona nedeniyle artık daha az davetlinin katıldığı butik düğünler ön plana çıkacak. Yılda ortalama 80 ila 100 düğün organize ediyoruz. Bu yıl bu rakam 20’yi geçmeyecek.”
  • Diğer bir mekanın işletmecisi Marlyn Dohoda: “Çiftler özellikle hafta sonunu tercih ettiği için sezon sonuna kadar doluyuz.”
  • İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez: “Açık hava düğünlerinin yanı sıra, kapalı mekanlarda da havalandırma sorunu yaşanmadığı, temiz kıyafetlerle düğüne gelenlerin masalarda da genelde aynı aileden insanlarla oturacağı için sorun yaşanmadan düğünlerin yapılacağına inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Ülkemizde her yıl ortalama 550 bin çiftin evlendiği göz önünde bulundurulursa, düğün alışverişleri de oldukça hızlı bir şekilde başlayacak. 1 Haziran itibariyle tamamen kapılarını açacak mağazalar, düğün sezonuna yüzde 50’ye varan indirimlerle girmeyi planlıyor. Markalar ise “İlk ürüne yüzde 30, ikinci ürüne net yüzde 50 indirim”, “ek yüzde 10 enflasyonla mücadele indirimi gibi kolaylıklar ile tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, “İç pazarda yılsonuna kadar 60 milyar TL’lik bir satış hedefliyoruz” dedi. Mobilya Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan ise, düğünlerin başlamasının can suyu müjdesi olduğunu söyledi. Modoko’nun Başkanı Koray Çalışkan, “Düğünlerin başlamasıyla birlikte ciddi bir hareketlenme göreceğiz” diye konuştu. Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz ise, “Birçok markamız çeyiz paketlerini uygun fiyatlarla satışa sunuyorlar” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı