Gündem

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Bugün Başladı!

Pek çok kişinin merakla beklediği Kısa Çalışma Ödeneği’nin ne zaman ödeneceği, kimlerin ne kadar yardım alacağı sorularının yanıtı netleşmeye başladı. Kısa Çalışma Ödeneği’nde Nisan ayı ödemeleri bugün başlıyor. Ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara verilecek olan günlük 39 TL’lik destek ücreti ise 8 Mayıs Cuma günü ödenmeye başlanacak.

Kısa Çalışma Ödeneklerinin ödemeleri bugün başlıyor. Mart ayı için ödenek hakkı bulunan fakat bu ödemelerini almayan vatandaşların ücretleri bugün yatırılacak. Kısa Çalışma Ödeneği’nin alınabilmesi  için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesi şartı gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında iş verenin çalışanlarla ilgili beyanı esas alınacak.

Kısa Çalışma Ödeneği’ne bugüne  kadar 300 bin firmanın, 3,2 milyon çalışan için başvurduğu belirtildi. Başvurular SGK’nın işveren sistemi üzerinden (https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi) işveren tarafından yapılacak. İşsiz kalanlar ise başvurularını İŞKUR’un internet sitesi üzerinden (https://esube.iskur.gov.tr ) yapacaklar. İşsizlik maaşı çıkmayanlara ise doğrudan nakdi destek verileceği belirtildi.

Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri Bugün Başladı!

Son olarak konu hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Koronavirüse karşı ekonomik tedbirler içeren yasa teklifi hakkında açıklama yaptı. Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyerek, işverenlerimizin beyanı doğrultusunda ödemeleri gerçekleştirileceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Selçuk, “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulayacağız” dedi.

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi yardımlar hakkında da Bakan Selçuk; “Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart sonrasında iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”dedi.

Bakan Selçuk, “İçinde bulunduğumuz süreçte, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, özel huzurevlerinde ve engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini Bakanlık olarak karşılayacağız.”diyerek kanun maddesinin üç ay süreyle uygulayacağını gerekli olduğu halde Cumhurbaşkanının kanun maddesini 1 yıla kadar uzatma yetkisi bulunduğunu da ekledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı