Gündem

Kolonya Sahteciliğine Dikkat

Türkiye’de de tespit edilen Koronavirüs salgını sebebiyle virüsten korunmak için artan kolonya satışları beraberinde merdiven altı üretimi getirdi

Virüsten korunmak için kolonyaya artan talepler kolonya satışında patlama yarattı. Talep fazlalığından dolayı üretimde durma noktasına gelen kolonya imalatçıları ham madde bulmakta zorluk yaşıyor. Bu durum merdiven altı üreticilerin piyasaya girmesine sebep olduğu gibi insan sağlığı üzerinde de tehdit oluşturmakta.

Kolonya Alırken Ucuza Kaçmayın

Kaliteli kolonyalarda ‘Etanol’ (etil alkol) denilen zehirli kimyasallardan arındırılmış alkol kullanılıyor. Sahte kolonya üreticileri ise üretim maliyetini düşürmek için kolonyanın içindeki alkol oranını düşürerek içinde zehirli kimyasallar bulunduran ve tamamen rafine edilmemiş metanol (metil alkol) kullanmayı tercih ediyor. En çok limon kolonyasında uygulanan bu yöntem, insan sağlığı açısından oldukça risk teşkil etmektedir.

Ucuz Kolonyanın Zararları

Metil alkolden yapılan kolonyalar beyin, ciğerler ve cilt üzerinde hasara yol açmaktadır. Farkında olmadan alınan bu kolonyaların kullanılması insanların genetik yatkınlığı olan bir çok hastalığın tetiklenmesine, solunduğu andan itibaren astım, bronşit, nefes darlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarına, alerji ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına, kalıcı göz hasarlarına ve körlüğe neden olabilmektedir. Ucuz kolonyanın yol açmış olduğu sorunlar geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına dönüşebilir. Oldukça zararlı olan metil alkolden üretilen ucuz kolonyalar solunum yoluyla binlerce hücreyi öldürebilmektedir. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin ve küçük yaş grubundaki çocukların kolonya ile teması onların dayanabileceği özellikte olmamakla birlikte çok zararlıdır.

Kolonya Derecesi Neyi İfade Eder?

Alkol dereceleri, içerdiği alkol oranına göre belirlenir. Genellikle 70 derece ve 80 derece alkollü kolonyalar kullanılır. Yani kullanılan etil alkolün derecesidir. Normal piyasadan alınan etil alkol 97 – 98 derecedir. Bu etil alkol üzerine % 19 – 20 oranında su konulduğunda otomatik olarak etil alkolün derecesi 80 dereceye düşer. İşte limon kolonyaların’da kolonya derecesinin 80 dereceye ayarlanması böyle olur. Ağzı kapalı ve güneşten uzak kaldığı sürece ortalama beş yıl bozulmayan kolonyalarda kullanıldıktan sonra ferahlık hissedilmesinin sebebi ise içindeki etil alkolün uçucu olması ve buharlaşırken vücut ısısını da beraberinde götürmesidir.

Sahte Kolonyayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Fiyatı uygun diye satın aldığımız kolonyalar belkide sahte üretim olmakta ve sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu kolonyalar, elimize döktüğümüzde boya sanayisinde kullanılan tiner, ilaç benzeri acı ve keskin bir koku yayılıyorsa gerçek olmayabilir. Döküldüğünde elde köpüklenme oluşuyor ise, bu kolonyada fazla su kullanıldığı anlamına gelir. Ayrıca akışkan ve berrak olmamakla birlikte elde kuruma hızı çok yavaş ise gerçek bir kolonya olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca, çekicilik katılsın diye renklendirici boya kullanılarak, canlı ve renkli bir görünüm kazandırılmasından da rahatça ayırt edebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı