Gündem

Kontakt Lens Koronavirüs Riski Taşıyor!

Koronavirüs bilindiği üzere ağız, burun ve göz yoluyla bulaşıyor. Koronavirüs’ün gittikçe yayıldığı şu günlerde her türlü tedbiri almak ve riski en aza indirmek için bir takım yöntemler mevcut. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ümit Kamış, komtakt lensin risk oluşturduğunu ve kullanılmaması gerektiğini onun yerine bu süreçte gözlüğün tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Riskli pek çok ortam ve durumdan uzak kalmanın esas olduğu kritik süreçte uzmanlar kullanılan lenslere de dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kontakt Lens Koronavirüs Riski Taşıyor!

Lens Kullanıma Dikkat Etmek Gerekiyor

Prof. Dr. Ümit Kamış, “Maalesef bu doktor hastasını muayene ettiği zaman virüs kendisine de bulaştı ve corona virüs enfeksiyonuna yakalandı. Bunun sonucunda da hayatını kaybetti. Bu anlamda göz doktorları da son derece riskli grupta yer almaktadır. Çünkü bu virüs ağız, burun ve göz yoluyla bulaşıyor. Bu anlamda çok ciddi göz sağlığı problemi yaşamayan hastaların muayenelerini ertelemelerini tavsiye ediyoruz. Bu hem kendilerini hem de sağlık çalışanlarını korumak adına son derece önemlidir. Bize de nitekim son günlerde acil vakalar dışında başvurular azaldı” şeklinde açıklama yaptı.

Kontakt Lens Koronavirüs Riski Taşıyor!

Prof. Dr. Ümit Kamış, göz doktorları muayene esnasında hastalara çok yaklaşmak zorunda kaldıkları için maske ve eldiven kullanıldığını ve biyomikroskop cihazına da “nefes kalkanı” ismi verilen bir koruyucu yerleştirildiğini açıkladı.

Ayrıca Kamış, ‘Lens kullananlar bu dönemde gözlerine daha fazla temas etmek durumunda kalacakları için mevcut risk daha da artıyor. Bu yüzden özellikle şu dönemde lens yerine gözlük kullanmaya özen göstermeliyiz. Dediğim gibi zaten ağız, burun ve göze temas etmememiz gereken bir durumda bir de lens kullanırsak hem virüs riskini daha fazla artırmış oluruz hem de gözde oluşacak bir enfeksiyon gözümüze kalıcı hasarlar verebilir.” şeklinde konuştu.

Kontakt Lens Koronavirüs Riski Taşıyor!

Eller ile Gözlere Dokunmamak Gerekiyor

Ellerin gözlere temas etmemesi gerektiğine değinen Kamış, Vatandaşlarımızın ellerini bir yere dokunduktan sonra yüzlerine ve gözlerine götürmemelerini tavsiye ediyoruz. Yine ellerini sürekli dezenfekte ederek 20 saniye kuralına göre temizlemelerini öneriyoruz. Bir diğer husus da Sağlık Bakanımızın da dediği gibi kendimizi izole etmemiz gerekiyor” şeklinde belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı