Gündem

Kontrollü Sosyal Hayat Döneminde Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme geçtiğimizi söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni dönemin adının ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ olduğunu belirtti.

Kontrollü sosyal hayat ile ilgili açıklamalar yapan Bakan Koca, bu dönemde sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili ise; ‘Bu dönemde de hafta sonları sokağa çıkma yasağı olacak.’ ifadelerinde bulundu.

AVM’ler ile ilgili ise hiçbir zaman kapatılma kararı alınmadığını söyleyen Bakan Koca, yeni dönemde AVM’lerde de kurallara sıkı bir biçimde uyulacağının altını çizdi.

En çok merak edilen konulardan biri de 11 Mayıs’ta açılacak olan Avm’lerin çalışma saatlerinin nasıl olacağı. Alışveriş Yatırımcıları Derneği tarafından, AVM’de mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020 – 1 Haziran 2020 tarihlerinde 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet  göstermesi kararı alındı.

Alışveriş Yatırımcıları Derneği tarafından konu ile ilgili “AYD olarak, Covid-19 salgınının Türkiye’de tespit edilmesi ile eş  zamanlı olarak kamu sağlığının korunmasına destek olmak amacıyla hızlı  adımlar atılmış, sektöre ışık tutmak maksadıyla bazı tavsiye kararları  alınmıştır.

Bu süreç, dileyen perakendeciye salgının seyri hakkında genel bir  kanaat edinene kadar, esnek çalışma saatine (12.00-20.00) uygun  faaliyet göstermesine izin verilmesi yönündeki tavsiye kararı ile  başlamıştır. Nitekim bu kararın alınmasından hemen sonra gerek  perakendecilerin talepleri ve uygulamaları nedeniyle gerekse kamu  sağlığının korunması mücadelesine destek olmak amacıyla  AVM’lerin  geçici süreliğine kapatılması, AVM’lerin kapalı kaldığı süre boyunca  da kiracılardan kira bedeli tahsil edilmemesi yönünde tavsiye  kararları alınmıştır. Tüm bu kararlarda kamu sağlığının öncelik olduğu  ve ayrıca istihdamın kesintisizliğinin de en önemli gündemlerimizden  birini oluşturduğu vurgulanmıştır.

Yakın zamanda Derneğimiz kamu otoriteleri ve sektör paydaşları ile  yoğun görüş alışverişlerinde bulunmuş  Sağlık Bakanlığımız ve diğer Bakanlıklarımız ile Bilim Kurulunun olumlu görüşte olması halinde ve  perakendecilerin çoğunluğunun da talepte bulunması kaydıyla, AVM’lerin  gerekli önlemler alınarak 11 Mayıs’tan sonra kademeli şekilde  açılabileceği yönündeki görüşünü kamuoyu ile paylaşmıştır. Keza Derneğimiz, perakendeci ve AVM yatırımcılarının, salgına karşı alacağı  dezenfeksiyon ve hijyen önlemlerinin, yurt dışı örneklerine de uygun  olarak eksiksiz olması için konunun uzmanları ile bir çalışma yapmış  ve bunu ilgili taraflarla paylaşmıştır.

Salgınla mücadelede ülkemizin ortaya koyduğu başarıda katkısı olan  başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sağlık ordumuza, kamu ve özel  sektör çalışanlarına ve en önemlisi alınan tedbirlere hassasiyetle  uyan vatandaşlarımıza müteşekkiriz. Gelinen aşama itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımız da 04.05.2020 tarihli kabine toplantısında alınan  kararları bilgilendirdiği basın toplantısında, hayatın kontrollü  şekilde normalleşmesi programı kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının talimatlarına uyulması, gerekli önlemlerin de alınması  kaydıyla AVM’lerin 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle açılacağını  açıklamıştır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı