Gündem

Konya’da Pozitif Vakalar Sonrası Karantina Süresi Uzatıldı

Geçtiğimiz haftalarda umre için gittikleri Suudi Arabistan’dan dönen umrecilerin bir kısmı Konya’da bulunan öğrenci yurtlarına yerleştirilmişti. 2 hafta boyunca burada karantina altında tutulan umrecilere sürecin tamamlanmasının ardından testler yapıldı. Yapılan testler sonucunda bazı umrecilerde corona virüs testlerinin pozitif çıktığı belirlendi. Bilim Kurulu konu hakkında çeşitli toplantılar düzenledi ve tahliye işleminin ertelenmesine karar verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından corona virüs tedbirleri devam ediliyor. KYK yurtlarına yerleştirilen ve sosyal izolasyonu sağlanan umreciler çeşitli illere dağıtılmıştı. Konya’da şimdiye kadar 2 bin 200 kişinin karantina altında olduğu belirlendi. Sağlık kontrolü sonrasında evli çiftler hariç herkes ayrı odalarda karantina altında tutuluyordu.  

Tahliye Süreci Ertelendi

14 günlük karantina süreci bugün itibariyle sona erdi. Karantinada kaçanlar olduğu için 500 kişilik polis ekibi süreç boyunca nöbet tutmaya devam etti. Karantina sürecinin ardından testler yapıldı. Test sonucu negatif olan kişiler evlerine gönderildi. Ancak bazı kişilerde corona virüs testi pozitif çıktı.

Tahliye çalışmaları devam ederken, eve gönderilenlerin de 14 gün boyunca evden çıkmamaları yönünde bir belge imzaladıkları görüldü. Test sonucu pozitif çıkanlar için Bilim Kurulu yeniden toplandı ve görüşme düzenlediler. Görüşme sonrasında bu kişilerin tahliye süreçlerinin bir hafta boyunca ertelenmesine karar verildi. Ağır şiddetli semptomlar yaşayan kişiler için tedavi süreci başlayacak. Henüz hastaneye sevk edilen kişilerin olmadığını belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı