Gündem

Korkulan Oldu! Koronavirüs Vaka Sayısı…

Koronavirüs salgını etkisini tüm dünyada sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizde de son günlerde vaka sayısında görülen artış başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere tüm uzmanların uyarılarının artmasına neden oluyor. Yoğun bakımdaki hasta sayısı son bir aylık dönemin en yüksek seviyesine ulaşarak 893 kişiye çıktı. Prof. Dr. Kara, “Geçtiğimiz günlerde vaka sayımızın 1500’ün üzerine çıkmasının yansımasını yeni görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Haziran’ın ilk haftasına göre yoğun bakım hasta sayısında yüzde 40’a varan bir artış var. Uzmanlar, Nisan ayında İstanbul’da ortaya çıkan olumsuz tablonun bu kez bazı Anadolu illerine kaymış olabileceğini belirtirken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Kovid-19’a bağlı hasta kayıplarının genellikle virüs bulaştıktan 10 veya 12 gün sonra yaşandığını belirtti. Prof. Dr. Kara, “Geçtiğimiz günlerde vaka sayımızın 1500’ün üzerine çıkmasının yansımasını yeni görüyoruz. Hafta sonu yoğun bakım hasta sayısında azalma görebiliriz. Artışın bir diğer nedeni de yaş kısıtlamasının kaldırılmasından kaynaklanıyor olabilir. İstanbul’daki vaka sayıları yüzde 63 seviyesinden yüzde 40’ın altına inmiş durumda. Ancak bazı Anadolu kentlerinde gelenek ve göreneklerin de etkisiyle bir miktar artışlar yaşanıyor. Taziye ve kutlamalar vaka artışına neden oluyor. Yaz döneminde vaka sayısı 100’ün altına inmesi bugün için söyleyecek olursak çok zor. Ancka vaka sayısındaki azalma eğrisi devam eder, kurallara uyulursa istediğimiz tabloyu görebiliriz” dedi.

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy ise; “Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında artış, ortada ağır hasta grubu olduğunu gösteriyor. Yoğun bakıma kaldırılan hastaların büyük kısmı, altta yatan hastalığı olanlar ile ileri yaştaki kişiler. Özellikle son bir haftalık sürede yoğun bakım servis yatışlarında göreceli olarak hasta kümelenmesi olmaya başlamış durumda. Ancak İstanbul genelinde şu an endişe edecek veya hasta yatışında artış olduğuna yönelik bir durum gözlemlemiyoruz. Kendi hastanemizde yoğun bakım hasta sayısında bir artış yok. Bu vakalar nerede tırmanıyor derseniz, bazı Anadolu şehirlerinde yoğun bakıma alınan hasta sayısında artış yaşandığı aşikar.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Eraksoy, “65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokak kısıtlamasını kalkmasının artışta payı olabilir. Yaz döneminde vaka sayısının 100’ün altına inmesi mümkün görünmüyor. Vaka sayıları artık belli bir orana sabitlenmiş gibi. Hasta sayısı azalacakmış gibi de durmuyor. Endişemiz mevcut hasta sayılarının daha da artması. Şu an için ikinci dalga riski söz konusu değil. Ancak mevcut tabloda dalgalanma seyri de bitmiş ve bitecek gibi değil. Entübe ve yoğun bakım hasta sayısı Anadolu’da artarken, kaygılandıran manzaralar hep İstanbul’da ortaya çıkıyor. Bir grup insan, virüse meydan okur gibi umursamaz halde yaşamına devam ediyor. Bu kişileri uyarmaya kalksanız neredeyse size saldıracaklar. Kendileri belki farkında olmadan hastalığı ayakta geçiriyorlar ancak çevrelerine ve yaşlılara bulaştırıyorlar. Vatandaş uyarılara uymadığı sürece Kovid-19 yakamızı bırakmaz.” açıklamasında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı