Gündem

Korona Eğitimleri de Etkiledi! Yaz Tatili Tarih Mi Oluyor?

Başlangıç olarak 10 Mart’ta ülkemizde etkisini göstermeye başlayan korona virüsü sebebiyle ülke genelinde ilkokuldan üniversite düzeyine kadar olan bütün eğitimlerin kademelerinde eğitimler dondurulmuştu. Verilen bu aranın telafisiyle ilgili olarak düzenlemelerin meclise sunulması ile genel kurulda kabul görmüştür.

Çin’de baş göstermeye başlayan korona virüsü çok kısa zamanda tüm dünyada etkisini göstermiş ve hızla yayılmıştı. Virüs, açıklanmış olan resmi rakamlara dayanarak 2 Milyonu aşkın insana bulaşmış durumda olduğu söylenebilmektedir. Virüs yüzünden hayata gözlerini yuman insan sayısı ise 133 bini aşmış vaziyette.

Ülkemizde ilk korona vakası 10 Mart tarihinde teşhis edilmişti. Geçen bu 1 aylık süreçte vaka sayısı birden 69 bin seviyesine, hayatını kaybeden sayısı ise 500’lere ulaştığı gözlemlendi. Ülkemizde ilk vakanın görülmüş olduğu günü takip eden çok kısa süre zarfında eğitime ara verildiği duyuruldu.

Telafi eğitimi düzenlemesi ise şöyle sıralandı:

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs , kısa bir süre içerisinde tüm dünya geneline yayılmıştı. Virüs, açıklanan resmi rakamlara göre 2 milyondan fazla kişiye bulaşmış durumda. Virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısıysa 133 bini aştı.

Ülkemizde ilk koronavirüs vakası 10 Mart tarihinde tespit edilmişti. Geçen 1 aylık bu süre içerisinde vaka sayısı 69 bine, hayatını kaybedenlerin sayısıysa bin 500’e ulaştı. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü günü takip eden kısa zaman dilimi içerisinde eğitime ara verildiği duyurulmuştu.

Telafi eğitimi düzenlemesi:

İlk virüs vakasının teşhis edilmesi ile devlet yetkilileri koronavirüs toplantıları düzenlemiştir. Düzenlenen toplantı sonrasında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde eğitime 3 hafta ara verildiği bildirilmiştir. Daha sonra eğitime verilen aranın daha da uzatıldığı  açıklanmıştı.

Eğitime verilmiş olan bu aranın uzamaya devam etmesi, kafaları karıştırmış ve telafi eğitiminin ne zaman yapılacağıyla ilgili soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu soru işaretlerini gidermek için salgın nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin bir düzenleme yer verildi ve bu düzenleme TBMM Genel Kurulu ’nda kabul edildi.

Kabul edilen düzenlemenin detayları ise: “İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi sebeplerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması hâlinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek” ifadelerine vurgu yapıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenlemeye göre telafi eğitimleri yaz döneminde yapılacağı, öğretmenlerin izinleri bu tür durumlarda bir aydan az olamayacağı. Öğretmenler, normal durumlarda yaz tatili içerisinde 2 ay izinli sayılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı