Gündem

Korona Ramazan Ayı’nda Oruç İbadetini Etkiler Mi ?

Corona virüs salgını Ramazan Ayı’nda oruç ibadetini etkiler mi ?

Vatandaşların aklında oluşan bu soru işaretleri Diyanet Başkanlığı’nın açıklaması ile ortadan kalktı. Diyanet Başkanlığı kimlerin oruç tutup kimlerin tutamayacağını açıkladı.

Corona virüs salgını devam ederken kimler oruç tutabilir? , kimler oruç tutamaz ?

Ramazan Ayı’na sayılı günler kala bu soruların yanıtı Diyanet tarafından geldi.

Sabri Akbulut Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi yaptığı açıklamada doktorların corona virüsü teşhisi koyduğu kişilerin oruç tutmaması gerektiğini söylediği zaman o kişinin oruç tutmaması gerekmektedir.

Bu sene Ramazan’ın ilk orucuna 23 Nisan gecesi kalkılıcak ve ilk oruç 24 Nisan da tutulacak. 10 gün sonra başlayacak olan Ramazan ayı için ertelemenin söz konusu bile olmayacağı Diyanet tarafından açıklandı .

Diyanet istisnaları da söyledi. Corona virüs teşhisi konup doktoru tarafından oruç tutması uygun olmayan kişilerle , oruç tuttuğunda hastalığını daha ağır geçirme ihtimali olan kişiler sonradan kaza orucu tutabilecek ve dini görevlerini yerine getirmiş olacaklar.

Oruç tutabilmek için insanın bağışıklık sisteminin yerinde olması gerekir. Sağlıklı kişilerin oruç tutması virüsün yayılması yönünde bir risk teşkil etmemektedir. Oruç tutmanın bağışıklılık sistemini olumsuz etkilediğine dair tıbbi bir açıklama yoktur.

Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar , hamile ve emziren kadınlar oruç tutmayabilir. Daha sonradan kazasını tutamayacak olan kişilerin ise fidye ödemesi gerekmektedir.

Ve iftar sofraları ;

Akraba ,dost, arkadaşlar ile yapılacak iftar sofraları da sosyal mesafe sebebiyle bu yıl rafa kaldırılacak.

16 Mart’tan bu zamana kadar Cuma Namazı’nda da cemaat ile kılınmaya ara verilmişti. Bu uygulama teravih namazında da devam edeceği belirtildi ve camilere bu Ramazan Ayı’nda gidilmeyecek . Yapılan bir başka açıklama da ise Bayram namazı da bu yıl büyük ihtimalle camilerde kılınmayacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı