Gündem

Korona ve Hanta Virüsten Sonra Yeni Ölümcül Lassa Ateşi!

Koronavirüs salgını ve Hanta virüs gibi hastalıklardan bahsedilirken dünyanın yeni bir salgın hastalıkla karşı karşıya olduğu iddia edildi. Salgına sebep olabileceği düşünülen yeni virüsün ismi ise ‘Lassa’!

2019 yılında 129 kişinin hayatını kaybetmesine ebep olan Lassa salgını , 2020 yılının ilk 3 ayında ise 176 kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu.

Batı Afrika Ülkesi Nüjerya ‘da , hayvandan insana geçtiği bilinen ve ölümcül olan  Lassa Ateşi salgını son zamanlarda daha fazla can almaya başladı ve hızla yayılıyor. Şimdilik Batı Afrika’da görülen virüs 176 kişinin ölümüne neden oldu.

Toplam Vaka Sayısı 932

Koronavirüs’ten daha tehlikeli ve ölümcül olduğu söylenen Lassa Ateşi’nde toplam vaka sayısı 932. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi Edo, Ebonyi, Ondo ve Bauchi bölgeleriyle birlikte 29 eyalette toplam 932 vaka olduğu açıkladı. Geçtiğimiz yıl da Lassa Ateşi’nden 129 kişi hayatını kaybetmişti.

Lassa Ateşi İlk Kez 1969 Yılında Görüldü

Lassa Ateşi Nijerya’da ilk kez 1969 yılında Borno eyaletinde görülmüştü.. Nijerya’da 2019’da Lassa Ateşi sebebiyle ülkede “acil durum” ilan edilmişti.

Lassa Ateşi Nasıl Bulaşıyor?

Fare dışkısıyla temas edilmesi sonucu bulaşan virüsün insandan insana da geçebildiği ve ölümcül kanamalı ateşe yol açtığı biliniyor.

Koronavirüs’ten Sonra Ortaya Çıkan Hanta Virüs Nedir? Lassa Ateşi İle Farkları Nelerdir?

Hantavirüs Nedir?

Çin’de Yunnan eyaletinde otobüste ölen bir kişide ‘Hantavirüs’ isminde bir virüs tespit edildi.

Yunnan’dan Shandong’a yolculuk eden bir kişinin ölmesi üzerine yapılan testte kişide hanta virüsü bulunduğu tespit edildi. Otobüste bulunan 32 kişi ise karantina altına alındı. Hanta virüs duyulur duyulmaz sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Henüz koronavirüs tehlikesi geçmemişken yeni bir virüsün yayılması ve salgına dönüşmesi ihtimali korkutuyor.

Öldürücü olan hanta virüs kemirgenler yoluyla insanlara bulaşıyor, griple benzer semptomlar gösteren virüsün bulaşması halinde ateş ve titreme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, kas, kol ve bel ağrısı, bulantı veya kusma, ishal, geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri ve ciltte kanama gibi semptomlara da rastlanabiliyor.

Henüz hanta virüs hakkındaki bilgiler sınırlı ve bir tedavisi olup olmadığı, korona kadar hızlı yayılıp yayılmayacağı ise bilinmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı