Gündem

Korona Virüs ABD’li Zenginlere Milyar Dolarlar Kazandırdı

Korona virüs salgınının en çok etkilediği alanlardan biri ekonomi oldu. Pek çok şirket bu süre zarfında büyük kayıplara uğradı. Ama bu durum ABD’li milyarderleri tersi yönde etkiledi. Elde edilen verilere göre başta büyük teknoloji şirketleri olmak üzere ABD’li büyük şirketlerin korona virüs pandemisi boyunca kâr ettiğini görüyoruz.

Korona virüs geçtiğimiz Kasım ayından başlamak üzere özellikle 2020 yılında etkisini arttırarak daha büyük bir tehdit olmaya devam etmekte. Bu süre zarfında büyük şirketlerin nasıl kâr ettiği ise apaçık ortada. Kötü durumları fırsata çevirmeyi çok iyi bilen Amazon, Apple gibi şirketler hisselerini satarak yılbaşından bu yana milyarlarca dolar kâr elde ettiler.

Elde edilen veriler de gösteriyor ki başta Jeff Bezos ve Elon Musk olmak üzere Joshua Harris, Eric Yuan, Steve Ballmer gibi ABD’li zenginler 1 Ocak 2020 ile 10 Nisan 2020 arasında 1 milyar doların üzerinde kâr elde ettiler.

ABD’li ünlü araştırma şirketi Institute for Policy Studies’in yaptığı araştırmaya göre ABD’li milyarderler servetlerine toplam 282 milyar dolar kattılar. Araştırma şirketinin yaptığı açıklamaya göre son 20 gün içinde 22 milyon kişi işsiz kaldı. Yine bu süre zarfında ABD’li milyarderlerin servetinin yüzde 10 arttığının altı çizildi. Bu durum ABD’deki gelir eşitsizliğinin ne kadar keskin olduğunu ve korona virüs süreci boyunca zenginlerin daha zengin, yoksulların ise daha yoksul bir hale geldiğini açıkça ortaya koyuyor.Bu süreç zarfında servetini en çok büyüten kişinin Jeff Bezos olduğunu görüyoruz. Ocak ayından bu yana 4 milyar değerinde Amazon hissesi satan Bezos vergilerin de çıkmasıyla servetine toplam 3 milyar dolar kattı. Jeff Bezos bu hamlesini her ne kadar diğer desteğine nakit akışı sağlamak için yaptığını söylese de durumun böyle olmadığı apaçık ortada.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı