Gündem

Korona Virüs Önlemleriyle Hava Kirliliği Azaldı

İstabnul Teknik Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr Hüseyin Toros’un yaptığı açıklamalara göre Türkiye’nin birçok bölümünde hava kirliliği azaldı. Hava kirliliğinin azalmasının sebebi ise Covid-19 virüsünün yayılmasını engellemek için alınan önlemler.

11 Mart günü ülkemizde ilk pozitif Covid-19 vakasının belirmesiyle ülke genelinde hızlıca önlemler alınmaya başlanmıştı. Bu önlemler çerçevesinde okullar ve üniversiteler tatil olmuş, birçok mağaza üretimhane kapanmış, 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gelmiş, şehirler arası toplu taşıma kısıtlanmış ve halka evlerinden gerekli olmadığı takdirde çıkmamaları çağrısında bulunulmuştu.

Bu önlem ve ikazların sonucunda dışarı çıkma oranları azalmış buna bağlı olarak fosil yakıt tüketen araçların kullanımı azalmıştır ve bu durumda hava kirliliğinin azalmasında pozitif rol oynamıştır.

İstanbul’da Yüzde 36 Hava Kirliliği Azaldı

Prof. Dr Toros’un yaptığı açıklamalara göre bu önlemler çerçevesinde İstanbul’da hava kirliliği yüzde 36 Ankara’da ise hava kirliliğin yüzde 45 azalmıştır ve iki şehrinde ortalama yüzde 41 hava kirliliği azalmıştır.

Fosil yakıtla çalışan araçlar, üretim tesisleri, fabrikalar ve enerji tesisleri günümüz dünyasında azotdioksit üreterek havayı kirletmektedir ve azotdioksit havanın kirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Mart ayının ikinci yarısından itibaren alınan önlemler nedeniyle havadaki azotdioksit oranı azalmış ve hava kalitesi artmıştır.

Bursa’da da hava kirlilik oranı yüzde 30 azalmıştır fakat İzmir ilimizde diğer büyükşehirlere nazaran hava kirliliği yüzde 13 oranında artmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı