Gündem

Korona virüste Şok İddia! O Hormon Korona’yı Engelliyor!

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza pek çok farklı konu dahil oldu. Gün geçtikçe yeni bir bilgi yeni bir iddia ortaya çıkıyor. Son olarak da koronavirüs hastalarının yüzde 75 ‘inin erkek olması ve kadınların koronavirüsten daha az etkilenmesi uzmanları harekete geçirdi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hediye Dağdeviren ABD’de iki farklı hastane yatan hastalarına östrojen hormonu vererek iyileşme düzeylerini gözlemleyeceğini belirtti. Dr. Dağdeviren kadınlık hormonlarının koruyucu etkisi olabileceğini belirtti. Ayrıca Dağdeviren;   sigara içme oranının erkeklerde daha fazla olmasının da erkeklerin corona virüsten daha fazla etkilenmesinin sebeplerinden biri olabileceğini belirtti.

Dr. Dağdeviren; “Bilimsel anlamda bir şey söylemek için erken ama kişisel gözlemimde de erkek hastalar klinik olarak daha ağır bir tabloda seyrediyor. Özellikle entübe hastaların birçoğu erkek ama bunu sadece kadınlık hormonuna bağlamak çok doğru olmaz. Çünkü erkeklerde akciğer hastalıkları, sigara kullanımı ve kronik hastalıklar daha fazla. Ancak biliyoruz ki, kadınlık hormonu östrojen kadınların bağışıklık sistemini güçlendiren bir hormon. Yenidoğan bebeklerimizde bile erkek bebekler ile kız bebeğin farkını daha net anlıyoruz. Aynı haftada doğmuş bebeklerde, kız bebeklerin daha az solunum cihazına ihtiyaç duyduğunu ve dış dünyaya daha kolay adapte olduğunu görüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Dr. Dağdeviren; “Hastalığın kötüleştiği dönemde sitokin fırtınası dediğimiz bir enflamasyon süreci başlıyor. Vücudun kendi dokularına bile antikor geliştirdiği ve onları yıkmaya çalıştığı bir evre başlıyor. Östrojenin bu sitokin fırtınasını baskılayabileceği sürecine gidiliyor. Gebelik de buna benzer bir süreç aslında. Normalde bebek vücut için bir yabancı cisim. Ama vücut bunu progesteron hormonu sayesinde kabul ediyor. Bu hormon vücudun, bebeği yabancı olarak algılamasını engelleyerek sitokin hücrelerini baskılıyor ve bebeğin anne karnında kalmasını sağlıyor.”dedi.

Doç. Dr. Dağdeviren, “Bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse vücudun ona vereceği yanıt da daha fazla olabilir. Dolayısıyla daha fazla enflamasyon hücresi oluşacak ve vücudun kendi hücrelerine daha fazla zarar vereceğine dair bir teori de var. O yüzden bunun acaba bağışıklık sistemi daha güçlü insanlarda mı daha klinik belirti verdiği ile ilgili elimizde henüz tam bir belirti yok” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı