Gündem

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs yayıldıkça ve tedavisi bulunamadıkça pek çok kişide paniğe ve fobiye neden olmaya başladı. Birçok kişi tedavisi ve aşısı bulunmayan ve sürekli olarak yayılmaya devam eden koronavirüs ile ilgili ciddi kaygı yaşamakta. Yaşanılan bu korku ve kaygıya ise Koronafobi ismi veriliyor.

Panik atak hastalarının bu süreçten olumsuz etkilendiği biliniyordu fakat bununla birlikte panik atak ve kaygının dışında Koronafobi olarak adlandırılan yeni bir fobi ortaya çıktı.

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronafobi Konusunda Uzmanlar Uyardı!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Koronafobi ile ilgili “Şu anda koronavirüsle ilgili yeni bir hastalık çıktı diyebiliriz. Adına koronafobi denebilir. Bunun muhakkak psikolojik ve sosyal sonuçları olacaktır” şeklinde açıklama yaptı. Sosyal medyadaki asılsız paylaşımların insanların psikolojisini olumsuz etkilediğini ve paranoyaklığa sebep olduğunu da belirtti.

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs ile Mücadelede Psikoloji Çok  Önemli!

Dr. Öğretim Üyesi Burcu Kök Kendirlioğlu ise salgın sırasında görülen psikolojik durumları şöyle özetliyor;

“Kendiniz veya sevdiklerinizin sağlığıyla ilgili korku ve endişe, uykusuzluk ya da aşırı uyuma hali, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği, dikkati toparlamakta ya da konsantre olmakta zorluk, kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi, alkol, sigara ya da diğer ilaçların kullanımının artması…”

Dr. Burcu Kök Kendirlioğlu, “Sürekli evde kalmak uyku saatlerinin kaymasına neden olabilir. Bunu engellemek için daha önceki yatış ve kalkış saatlerinizi uygulayın. Yemek rutininizi değiştirmeyin. Bu süreci kendinizi geliştirmek ve kendinize yatırım yapmak için bir fırsat olarak görmelisiniz” şeklinde uyarılarda bulundu.

Koronafobi Nedir? Koronafobi’den Korunmanın Yolları Nelerdir?

Ayrıca Kendirlioğlu psikolojiyi güçlendirmek için yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı;

 • Kovid-19 ile ilgili konuşmaya ve dinlemeye gereğinden fazla maruz kalmayın. Tekrarlayan biçimde krizi konuşmak endişeye neden olur.
 • Bedeninize iyi bakın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Her sabah ev ortamında da basitçe yapabileceğiniz aerobik hareketler güne zinde başlamanızı sağlar. Endişe ve kaygınızı da yatıştırır, moralinizi yerine getirir.
 • Uyku saatlerinize dikkat edin.
 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.
 • Rahatlamak için bu durumun geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Normal yaşamınıza dönmek, kendinizin ve çevrenizdekilerin moralini yüksek tutmak için sevdiğiniz aktiviteleri birlikte yapmaya çalışın.
 • Telefon ya da görüntülü konuşmayla arkadaşınız ya da aile üyenizle sık sık iletişime geçin.
 • Sadece virüs ya da salgınla ilgili konuşmayın. Neler yaptığınızı, gelecekle ilgili olumlu planlarınızı anlatın.
 • Evin dışına çıktığınızda kalabalık ortamlarda bulunmaktan ve toplu taşım araçlarını kullanmaktan kaçının, sosyal mesafeye dikkat ederek sağlıklı ilişkileri sürdürün. Kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe olmalı.
 • Umut duygusunu koruyun ve olumlu düşünmeyi sürdürün.
 • Kovid-19 hakkında sadece güvenilir bilgileri paylaşın. Doğru bilgileri paylaşmanız başkalarının korkularını yatıştırmanıza ve onlarla bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.
 • Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın. Sosyal mesafeyi koruyarak ve kendiniz ile çevrenizdekileri riske atmadan kısa süreli yürüyüşler yapabilirsiniz. Sürekli evde ve hareketsiz kalmak bir süre sonra isteksizliğe ve o da mutsuzluğa neden olabilir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı