Gündem

Koronavirüs 2 Hafta İçinde Azalabilir!

Koronavirüs sebebiyle tüm dünya daha önce yaşanmamış zor bir süreçten geçerken, uzmanlar araştırmalara devam ediyor. Pek çok uzman aşı ve ilaç çalışmalarının yanı sıra koronavirüsün ne zaman hayatımızdan çıkabileceği, uğradığı mutasyonlar ve dağılma hızıyla ilgili tahminlerde bulunuyor. Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, tüm kurallara uyulduğu ve sosyal hareketlilik en asgari düzeyde tutulduğu sürece 2 hafta içinde sonuç alınabileceğini söyledi.

Yamanel, “Bu durum bize tecrübe kazandırdı. Bunda tecrübe kazanmak önemli bir şey, şuanda virüs bizde hızlı ilerliyor ancak bunu durdurmak halkımızın elinde. Halkımız eğer izolasyon kurallarına, genel hijyen kurallarına, teması en aza indirmeye özen gösterirse virüsün en kısa zamanda önünü almayı ümit ediyoruz. Bu rakamlar beklediğimiz rakamlar. Ama önünü almak her zaman söylediğimiz gibi bizim elimizde. Eğer bu kurallara tam olarak uyarsak 2 hafta içinde bu sonuçları görürüz. Pik’in kırıldığını Yatay konuma geçtiğini hep birlikte görürüz” şeklinde ifade etti.

Ayrıca  Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Yoğun Bakım Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel sözlerine “Hafif bulgularla seyreden vakalar var. Bunları evde takip ediyoruz. Bu kesim yüzde 80’lik bir kesimi oluşturuyor. Evde takipte de vatandaşın uyması gereken kurallar var. Aile bireylerimize virüsü bulaştırmamak için öncelikle maske takılmalı, izolasyonla ilgili kurallara dikkat edilmeli. Temas mesafesini korumalıyız. Mutlaka ayrı bir banyo ve tuvalet kullanacağız. Eğer bu mümkün değilse her tuvalet kullanımından sonra çamaşır suyuyla dezenfekte etmek önemli. Bu salgında en büyük risk faktörü sağlık çalışanı olmak. Sağlık Bakanımızda açıkladı 601 sağlık çalışanımız şu anda hastalığı kapmış durumda ve hızla ilerleyecektir bu. Biz bütün koruyucu önlemleri alıyoruz. Ama virüs çok yayılmaya müsait bir virüs. İster istemez hastayla karşılaşan meslektaşlarımız bu virüsü kapıyorlar. Ama halkımızın dikkat etmesi gereken kesinlikle evde kalması. Ancak evde kalamayacak durumda olanlar, çalışmak zorunda olanlar mutlaka sosyal mesafeyi korumalı, toplu taşıma araçlarındaki oturma düzenine uyulmalı. Yine de kalabalıklara karışacağız diyen vatandaşlara maske kullanmalarını öneriyorum” şeklinde devam etti.

Bazı uzmanlar da sıcak havanın etkisiyle virüsün yayılma hızının kırılacağını, mutasyona uğrayarak etkisini yitireceğini söylerken bir yandan da ülkemizde aşı çalışmaları ile birlikte antikor ile tedavi yöntemi de uygulanmaya başlandı. Koronavirüs ile alınacak son tedbirler ve kararlar için, günlük açıklanan verileri öğrenebilmek için gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına çevrildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı