Gündem

Koronavirüs Aşı Denemesi: Nasıl yapılıyor, Güvenli Mi, Kimlere Uygulanıyor?

Merakla beklenen koronavirüs aşısı ile ilgili gelişmeler her geçen gün artarak devam ediyor. Ülkemizde de son hızla çalışmalar sürdürülürken Avrupa’da  insanlar üzerinde ilk aşı denemesi Oxford’da başlatıldı ve 800’ü aşkın gönüllüden ilk ikisinin aşıları yapıldığı bildirildi.

Belirtilenlere göre gönüllülerin yarısına koronavirüs aşısı, diğer yarısına da menenjitten koruyan ama koronavirüsü etkilemeyen bir aşı yapılacağı bildirildi.

Deneyin can alıcı noktasının ise; gönüllülerin kendilerine hangi aşının yapıldığını bilmeyecek olmaları. Bunu sadece doktorların bileceği belirtildi. Aşı olan ilk iki kişiden biri olan mikrobiyolog Elisa Granato BBC’ye, “Ben bir bilim insanıyım, o yüzden bilimsel süreçlere olabildiğince katkım olsun istedim” ifadelerinde bulundu.Koronavirüs aşısı Oxford Üniversitesi’den bir grup bilim insanı tarafından üç ay süren bir çalışma sonucunda üretildi.

Aşı denemesi öncesi çalışmalara başkanlık yapan aşı bilim profesörü Sarah Gilbert, “Şahsen ben bu aşının başarılı olacağı konusunda bayağı umutluyum” şeklinde konuştu. Ayrıca “Tabii önce denememiz ve insanlar üzerindeki etkilerine dair verileri görmemiz lazım. Aşıyı yaygın olarak kullanmaya başlamadan önce gerçekten işe yaradığını, insanları koronavirüsten koruduğunu gösterebilmeliyiz.”dedi.

Aşı hangi yöntemle üretildi?

Aşı üretmenin pek çok yöntemi olduğu biliniyor. Söz konusu aşının ise , şempanzelerde görülen normal ve zararsız bir grip virüsünün (adenovirüs) zayıflatılması yoluyla ayrıca da  insan vücudunda gelişemeyecek şekilde değiştirilmesi yoluyla hazırlandığı bildirildi. Bilim insanları tarafından bu virüse, koronavirüsün yüzeyinden alınan proteinlerin genini yerleştirdiklerini belirtildi.söz konusu proteinlerin çoğalmaya başlamasıyla birlikte insan vücudunun antikorlar ve savaşçı hücreler üretmeye başlaması ve aşının bu yolla koronavirüse karşı koruyucu etki yaratması ön görülüyor. Oxford’daki bu ekip daha önce de Mers’a karşı aynı yöntemle aşı üretmiş, bu aşıyla insanlar üzerindeki denemelerde olumlu sonuçlar elde etmişti.

Aşı çalışmasının başında gelen isimlerden Oxford Aşı Grubu’nun yöneticisi Profesör Andrew Pollard; “Bu salgın dalgasının ucunu yakalamaya çalışıyoruz. Eğer yakalayamazsak aşının işe yarayıp yaramadığını birkaç ay içinde anlamamız mümkün olmayacak. Fakat virüs henüz gerilemiş değil ve salgının daha bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz.”dedi.

Koronavirüs Aşısı Önce Kimlere Uygulanacak?

Aşı’nın ilk önce kimlere uygulanacağı konusunda ise Profesör Gilbert “Ne olacağına karar vermek bizim işimiz değil. Biz işe yarayan bir aşı yapmak ve bunun üretimini sağlamak için çalışıyoruz. Gerisine başkaları karar verecek” şeklinde konuştu.

Profesör Pollard da, “En çok ihtiyacı olanlara, sadece İngiltere’de değil kalkınmakta olan ülkelerde de en acil olarak ihtiyaç duyanlara yetecek kadar doz aşının üretilmesini sağlamamız gerekiyor” diye belirtti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı