Gündem

Koronavirüs Aşısı İçin Açıklama: ’23 Nisan için Sözleştik’!

Tüm dünyanın merakla beklediği en önemli haber koronavirüs aşısı ve ilacının bulunup bulunmadığı. Milyonlarca insan her geçen gün koronavirüs aşısının ve ilacının bulunduğunu duymayı bekliyor. Konuyla ilgili ülkemizde de yoğun çalışmalar yapılıyor.

Koronavirüs aşısı için çalışmalar yürüten doktorlardan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, twitter üzerinden müjdeli bir haber paylaştı. Yaptığı paylaşımda Ovalı, “Artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. 23 Nisan için sözleştik” ifadesinde bulundu. Açıklamasına “7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip @YurtseverBulut, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik” diyerek devam eden Ovalı tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı.

Korona virüse karşı tedavi aşı çalışmaları üzerine çalışan Ovalı ve ekibi, geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı antikorla tedavi konusunda çalışmalar yapmış ve çalışmalardan önemli sonuçlar elde etmişti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaşmıştı. Hastanelerde tedavi gören korona virüs hastaları ile koronavirüs tedavisi için klinik çalışmalar yapmak amacıyla izin isteyen Ovalı ve ekibinin Bakanlıktan beklediği onayı aldığı da bildirildi.

Ayrıca Ovalı; “6 nisanda ilk covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için bir klinik çalışma kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlık projemize onay verdi. Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum”şeklinde de paylaşımda bulundu.

Türkiye’de de aşı için çalışmalar son sürat devam ederken çeşitli ilaç çalışmalarına da başlandı. TÜBİTAK  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü, aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili bir haber de Abdi İbrahim’den gelmişti. Abdi İbrahim İstanbul Esenyurt’ta yer alan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice alınan bir ilacın üretime başladığını duyurmuştu.

Nisan ayı içerisinde üretilecek 1 milyon 600 tablet ve yıl sonuna karar yapılacak tüm üretim bakanlığa bağışlanacağı açıklanmıştı.

Şirket twitter üzerinden ‘Tedavide olumlu netice verebildiği gözlemlenen ürünümüzün ilk parti üretimini gerçekleştirerek Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Yıl boyunca üreteceğimiz bu ürünün tamamını bağışlayarak Türk tıbbının hizmetine sunacağız!’şeklinde durumu duyurdu.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ‘İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açtı. Bulunduğumuz çağda da beklenmedik yeni salgınlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. İlk etapta Çin’de ve daha sonra dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılmaya başlayan Kovid-19’la ilgili gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Söz konusu salgınla ilgili endişe verici gelişmelere karşı hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız önemli bir mücadele ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda alınan önlemlere ve özellikle de evden çıkmama önerilerine hep birlikte uymamız büyük önem taşıyor’ şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı