Gündem

Koronavirüs Aşısı İle İlgili Heyecanlandıran Gelişme!

Koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları hızla sürerken, her geçen gün en çok takip edilen, merakla beklenen konular arasında özellikle aşı çalışmaları geliyor. Konu ile ilgili heyecanlandırıcı açıklama ise Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert tarafından yapıldı. Gilbert,  koronavirüs aşısının Eylül ayında hazır olabileceğini açıkladı.

Profesör Sarah Gilbert, liderlik ettiği ekibin koronavirüs aşısını Eylül ayında geliştireceğinden “yüzde 80 oranında emin olduğunu” söyledi. Koronavirüs aşısı geliştirildikten iki hafta süre içinde insanlara uygulanabilir hale gelebilecek.

Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) koronavirüse karşı geliştirilen ilacın bu yıl içinde ruhsat alabileceğini açıkladı. Alman İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü (BfArM) Başkanı Karl Broich, “Ancak şu ana dek hastalığa karşı yeterince etkili olduğu kanıtlanan bir ilaç yok” açıklamasında bulundu.

Ülkemizde de koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.

Koronavirüs aşısı için çalışmalar yürüten doktorlardan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, twitter üzerinden müjdeli bir haber paylaştı. Yaptığı paylaşımda Ovalı, “Artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. 23 Nisan için sözleştik” ifadesinde bulundu. Açıklamasına “7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. Şimdi kahramanlarım içeri giriyor. Kaldığım yerden onlar devam edecek. İlk ekip @YurtseverBulut, Gözde, Recai, sonra sayıları kademeli olarak artacak. 23 Nisan için sözleştik” diyerek devam eden Ovalı tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı.

Korona virüse karşı tedavi aşı çalışmaları üzerine çalışan Ovalı ve ekibi, geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı antikorla tedavi konusunda çalışmalar yapmış ve çalışmalardan önemli sonuçlar elde etmişti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaşmıştı. Hastanelerde tedavi gören korona virüs hastaları ile koronavirüs tedavisi için klinik çalışmalar yapmak amacıyla izin isteyen Ovalı ve ekibinin Bakanlıktan beklediği onayı aldığı da bildirildi.

Ayrıca Ovalı; “6 nisanda ilk covid19 spesifik immun plazma 12 hastanın tedavisi için bir klinik çalışma kapsamında kullanılmaya başlıyor. Bakanlık projemize onay verdi. Üretim başladı. Kahramanlarımı öpüyorum”şeklinde de paylaşımda bulundu.

Türkiye’de de aşı için çalışmalar son sürat devam ederken çeşitli ilaç çalışmalarına da başlandı. TÜBİTAK  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü, aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili bir haber de Abdi İbrahim’den gelmişti. Abdi İbrahim İstanbul Esenyurt’ta yer alan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice alınan bir ilacın üretime başladığını duyurmuştu.

Nisan ayı içerisinde üretilecek 1 milyon 600 tablet ve yıl sonuna karar yapılacak tüm üretim bakanlığa bağışlanacağı açıklanmıştı.

Şirket twitter üzerinden ‘Tedavide olumlu netice verebildiği gözlemlenen ürünümüzün ilk parti üretimini gerçekleştirerek Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Yıl boyunca üreteceğimiz bu ürünün tamamını bağışlayarak Türk tıbbının hizmetine sunacağız!’şeklinde durumu duyurdu.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ‘İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açtı. Bulunduğumuz çağda da beklenmedik yeni salgınlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. İlk etapta Çin’de ve daha sonra dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılmaya başlayan Kovid-19’la ilgili gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Söz konusu salgınla ilgili endişe verici gelişmelere karşı hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız önemli bir mücadele ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda alınan önlemlere ve özellikle de evden çıkmama önerilerine hep birlikte uymamız büyük önem taşıyor’ şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı