Gündem

Koronavirüs Aşısını Hayata Geçirmeyi Erkene Alabilecek Teknoloji!

Geçmişte yaşanan salgın hastalıkların aşısı yaklaşık 18 ay gibi bir süre içinde bulunuyordu. Koronavirüs salgınıyla ilgili de en merak edilen konu virüsün aşısının ne zaman bulunacağı kuşkusuz. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte sağlık teknolojisi alanında çalışan yapay zeka algoritmaları birçok  hastalığın teşhisinde ve tedavisinde kullanılıyor ve oldukça olumlu etkiliyor, kolaylaştırıyor.

İngiltere merkezli Exscientia şirketi, 15 bin farklı ilaç ile birlikte, olası aşı formüllerinin insan üzerindeki etkilerini araştırmak için yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. 15 bin farklı ilacı tek tek laboratuarda deneye hazır hale getirmek en az aylarca süren uzun bir süreç. Fakat yapay zeka sayesinde, önceden bu ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar hızla taranacak ve en “olası” adaylar öncelikli olarak incelenmeye başlanacak.

Araştırmaya Kaliforniya merkezli Scripps  araştırma enstitüsünün de katıldığı açıklandı. Ayrıca, Cambridge üniversitesinden Dr David Brown tarafından kurulan Healx şirketi de araştırmalara dahil olacak. Açıklamalara göre yapay zekanın çalışma süreci üç adımla gerçekleşecek.

  • Tüm  tıp literatürünü hızlıca tarayacak ve koronavirüse  yanıt verebilecek olası tedavi ve ilaç yöntemlerini belirleyip araştırmacılara sunacak.
  • Koronavirüsün DNA yapısını inceleyecek dna üzerinde araştırma yapacak.
  • İnsanoğlunun daha önceden geliştirdiği tüm ilaç ve tedavi yöntemlerinin, koronavirüsün DNA yapısı üzerindeki etkileri hakkında analizler yapıp, sunacak.

Böylece araştırmacılara ve doktorlara, virüse karşı en etkili ilaçları keşfetmek için “olası” adaylar için büyük kolaylık sağlanmış olacak. Böylece doktorların, uzmanların  tüm literatürü ve ilaç kütüphanelerini araştırarak  boş yere harcayacakları zamanın ve  iş gücünün önüne geçilmiş olması planlanıyor.

Ülkemizde de geçen hafta açıklamaya göre yapılan çalışmalar sonucu koronavirüsün tüm gen haritasının ortaya çıkarıldığı duyurulmuştu. Yapılan açıklamaya göre Koronavirüsün  tüm gen haritası çıkarıldı. Erciyes Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, aşı geliştirme çalışmalarında kritik önem taşıyan Corona Virüsünün tüm gen haritasının çıkarıldığını açıkladı.

Rektör Çalış Twitter üzerinden, ”Üniversitemiz Aşı Araştırma Merkezi ERAGEM’de Covid-19 Hastalığı virüsünün tüm gen haritası çıkarıldı. Aşı geliştirme çalışmaları için kritik öneme sahip olan bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlayan Prof.Dr.Aykut ÖZDARENDELİ ve ekibimizi tebrik ediyorum.Bütün dünyayı etkileyen bu pandemide ülkemizde dolaşımda olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılması aşı geliştirme çalışmaları ve ileri araştırmaların yapılabilmesi için oldukça önemlidir.Rektörlük olarak bugüne kadar olduğu gibi bunda sonra da araştırmacılarımıza her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”şeklinde açıklama yaptı.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, daha önce virüsü izole etmeyi başarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca durumu ”Aşı çalışmaları için öncelikle başarılması gereken, virüsün izole edilmesiydi. İki bilim adamımız bunu başarmış durumdalar.” şeklinde açıklamıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı