Gündem

Koronavirüs En Çok Hipertansiyon Hastalarını Etkiliyor!

Koronavirüsün en çok 60 yaş ve üstünü ayrıca kronik hastaları olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Özellikle bazı kronik hastalıklar koronavirüsün ölümcül etkisini oldukça artırıyor. Şeker, hipertansiyon,kalp yetmezliği gibi hastalıklara sahip olan kişilerde koronavirüs daha ağır seyrediyor.

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro koronavirüs nedeniyle ölümün en çok hipertansiyon hastalarında görüldüğünü açıkladı.

Koronavirüs En Çok Hipertansiyon Hastalarını Etkiliyor!

Koronavirüs Hipertansiyon Hastalarını Daha Çok Etkiliyor

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro açıklamasıyla, yapılan araştırmalara göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin kronik hastalıklarına bakıldığında en başta yüzde 73,5 ile hipertansiyon geliyor. Diyabet (tip 2) yüzde 31,5’le ikinci sırada , kalp yetmezliği  yüzde 27,4’le üçüncü sırada yer alıyor.

Bakan Koca’da Hipertansiyona Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı basın toplantısında hayatını kaybeden kişiler ve yoğun bakımda olan hastalar ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca,

‘Hayatını kaybeden kişilerin yüze 80’i 60 yaş üstü.Yoğun bakımda olanların yüzde 75 ‘i 60 yaşında üzerinde.Hayatın kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası.Yoğun bakımda olanların da yüzde 63.3’ü tansiyon hastası.Kronik hasta ve 60 yaş üstünün daha riskli olduğunu görüyoruz.Yüzde 80 oranında kaybedilen vakalar 60 yaş üstüdür.60 yaş üstü ve kronik hastalar evden çıkmamalıdır.’şeklinde durumu özetledi.

Koca’nın açıklamasına göre ülkemizde koronavirüs nedeniyle görülen can kayıplarının en çok hipertansiyon hastalarında yaşandığı ortaya çıktı. Büyük çoğunluğun hipertansiyon hastası ve 60 yaş üstü kişiler olduğunu vurgulayan Koca ısrarla izolasyon ve sosyal mesafeye değindi.

Koronavirüs En Çok Hipertansiyon Hastalarını Etkiliyor!

Dünyada Koronavirüsten Hayatını Kaybedenlerin Yaş Aralığı Dağılımı

  • 20-29 yaş: 2 (%0.02)
  • 30-39 yaş: 20 (%0.2)
  • 40-49 yaş: 89 (%0.9)
  • 50-59 yaş: 369 (%3.7)
  • 60-69 yaş: 1162 (%11.6)
  • 70-79 yaş: 3456 (%34.5)
  • 80-89 yaş: 3984 (%39.7)
  • 90 yaş ve üzeri: 939 (%9.4)

Kronik hastalığı bulunan özellikle de hipertansiyon hastası olan kişiler tarafından herhangi bir semptom fark edildiğinde koronaonlem.saglik.gov.tr’den online korona virüs testi yapılabilir. Semptomlar fark edildiğinde mutlaka maske takılmaya başlanmalı ve kişi kendini gönüllü olarak karantinaya almalıdır. Bu süreçte Sağlık Bakanı’nın bugün değindiği gibi sağlıklı beslenme ve kalite uyku da koronavirüsle mücadelede en önemli hususları oluşturmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı