Gündem

Koronavirüs Hangi Hastalıkta Tehlikeli

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın olarak ifade ediliyor. Tüm dünyada çeşitli ölümlerin yaşanmasına neden olurken enfekte olan kişi sayısı giderek yükseliyor. Ölümcül olan virüs direkt solunum yollarını etkileyen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Virüsün henüz kesin bir aşısı ya da tedavi yöntemi bilinmiyor. Bilim insanları tarafından virüs ortaya çıkar çıkmaz aşı ve tedavi yönündeki çalışmalar başladı. Elde edilen bazı veriler ve başarılı sonuçlar bulunuyor ancak kesin olmadığı için hastalığın aşısı için bir süre daha beklenmesi gerekiyor.

Koronavirüs genç yaşlı demeden pek çok insanın ölümüne yol açtı. Yurt dışında ölüm oranları kontrolden çıkmış durumda. İtalya, İngiltere, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerde hastanelerde yer kalmadığı için doktorlar hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlar.

Kronik Hastaları Daha Çok Etkiliyor

Yapılan incelemeler ve gerçekleşen ölüm tablosuna bakıldığı zaman yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerin daha çok etkilendiği belirlendi. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın pek çok noktasında bu süreçte  65 yaş üzeri insanların evden çıkmaları yasaklandı.

Gençler kronik hastalıklarla boğuşmadıkları ve bağışıklık sistemlerini baskılayıcı ilaçlar kullanmadıkları için hastalığı daha hızlı ve kolay atlatabiliyorlar. Risk grubunda olan bazı hastalar bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan raporda, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları olan insanların virüsten daha fazla etkilendikleri ve bu sebeple hayatlarını kaybettikleri tespit edildi. Bu durumda koronavirüs bağışıklığı doğrudan etkilediği için yüksek tansiyon ve kalp hastaları için ciddi bir risk olarak görülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı