Gündem

Koronavirüs ile İlgili Çin’den İlk Detaylı Araştırma

Çin’de koronavirüsten kaynaklı ölümler ve tedavi gerektiren vakalar ile ilgili ilk kapsamlı yapılan araştırma geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu araştırmaya göre salgından ölüm oranın yüzde 1,38 olduğu ve orta yaştan itibaren, kronik hastalığı olan kimselerin virüsten daha çok etkilendikleri ortaya koyuldu.

Orta Yaş Risk Taşıyor

Çin hükümetinin geçtiğimiz günlerde salgının yavaşlaması ve Çin’de yavaşça hayatın normale dönmesine takiben yapılan araştırmaya göre 10 yaşın altındaki hastalarda ölüm oranı yüzde 0.0016 olarak belirlendi. 80 yaş üzerindeki kimselerde ise virüsün sebep olduğu ölüm oranı yüzde 7,8 olarak tayin edildi. Ancak bu rakamlara başka hastalıklarda eşlik ediyor. 10 -19 yaş aralığında olan hastaların ise virüs kapmış olsalar bile bunu hafif belirtiler ile atlattıkları ve binde 4’ünün hastanede tedaviye ihtiyaç duyduğu ayrıca dikkate değer bir vurgu olarak göründü. 80 yaş üzerindeki kimselerde ise bu oran yüzde 18 civarında görüldü.

Yapılan çalışma sonucunda 40 yaş aralığında olan hastaların yüzde 4’ü, 50’lili yaşlarda olanların ise yüzde 8’i hastanede tedaviye ihtiyaç duyuyor. Yapılan araştırma bildirilen 70.117 vaka ile Wuhan’da tespit edilen virüs teşhislerini temel alıyor. Analiz açık bir şekilde 50 ve üzeri yaşta olan vakalarda tedavi edilme ihtiyacının çok daha fazla olduğunu ve bu yaş üstündeki kimselerde görülen vakaların büyük bir kısmının ise ölümle sonuçlandığını ortaya koyuyor.

Ancak bu araştırmada söz konusu olan resmi olarak teyit edilmiş vakalar olduğu için hiç teyit edilmemiş vakalar olduğunda ortaya nasıl bir tablo çıkacağı henüz bilinmiyor. Ancak yine de çalışma kapsamında virüs teşhis edilmeden ölüm oranının binde 66 olduğu görülüyor. Bu durum özellikle son zamanlarda yapılan çalışmalardan çok daha düşük bir değer taşıyor. Ancak en son salgın olan domuz gribi salgınından ise çok daha yüksek değerler taşıyor. Raporun açık bir şekilde gösterdiği ise hastalığın akciğer ve kalp gibi başka sağlık sorunları olan kişilerde daha fazla zarara yol açmış olduğu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı