Gündem

Koronavirüs İnsan Üretimi Olabilir Mi?

Koronavirüs Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve kısa sürede tüm dünyaya yayılmayı başarmıştı. Bu süreç içerisinde virüsün mutasyona uğradığı ve daha önce karşılaşılan bir tür virüse benzemediğinin altı defalarca çizildi. Bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Salgının önüne geçilememesi, binlerce insanın hayatını kaybetmesi ve 1 milyondan fazla insanın enfekte olması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. İlk zamanlarda pek çok ülkenin virüsü ciddiye almaması sonrasında yaşadıklarını daha olumsuz hale getirmişti.

Koronavirüs hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Virüsün bir laboratuvar ortamında üretildiği ve ardından dünyaya yayıldığı, amacın yaşlı nüfusu yok etmek olduğu, yeni bir dünya düzeninin kurulması için planlandığı yönünde çeşitli senaryolar gündeme gelmeye başladı. Bunun üzerine konu hakkında çeşitli araştırmalar için kollar sıvandı.

Virüs Laboratuvarda Üretilmemiş

koronavirüs

Bilim insanları tarafından virüsün yapısı üzerinde çeşitli araştırmalar devam ederken yeni bir sonuç elde edildi. Bu noktada pandemi haline gelen virüsün bir laboratuvar ortamında üretilmediği, doğal bir virüs olduğu belirtildi. Virüs şimdiye kadar bilinen virüslerin karışımından oluşmadığı için, insan yapımı olma ihtimali de ortadan kalkıyor.

Yapısı hakkında değerlendirmeler yapıldığı zaman sıra dışı bazı özellikler tespit edildi. Bu virüsün yakın zamanda pangolin adı verilen karıncayiyen bir hayvanda da tespit edilmesi dikkat çekti. Tüm bu araştırma sonuçlarına göre virüsün laboratuvar ortamında insan eliyle üretilmesinin çok da mümkün olmadığını ortaya koyuyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı