Gündem

Koronavirüs Kalıcı Hasar Bırakıyor

Çinli bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada iyileşen koronavirüs hastalarında şoke edici sonuçlara ulaşıldı. 

Tüm dünyayı saran ve her geçen gün vaka sayısı ile ölüm sayısının arttığı koronavirüs salgını sonrasında bilim insanları hastalığın tedavisi için araştırmalarına devam ediyor. Çinli bilim insanları yaptığı araştırmalar sonucunda iyileşen koronavirüs hastalarının akciğerlerinde sıvı ya da parçacık dolu keseciklere ulaştı. Kısa süre önce yapılan iyileşmiş olan 140 koronavirüs hastalarının akciğerlerinde buzlu cam yüzeyine benzer yapılar bulundu. 

Koronavirüsü atlatan hastalar üzerinden yapılan araştırmalarda hastaların akciğerlerinde sıvı ya da parçacık dolu keselere ulaşıldı. Yapılan bu araştırmaların sonucunda koronavirüs sonrasında kalıcı organ hasarı olduğu görüldü. 

Koronavirüs görülen ülkelerin yeni vakalarına ilişkin bilgilerin yer aldığı Worldmeter internet sitesi kayıtlarına göre şimdilik koronavirüse yakalanıp iyileşenlerin sayısı 95 bin 829 oldu. Alman haber sitesi Deutsche Wlle’de yer alan haberde ise iyileşen hastaların hafif ya da orta seviyede seyrettiği ya da o kişilerin iyi bir tedavi aldığı aktarıldı. Koronavirüs salgını sonrasında iyileşen insanların sayısı teselli edici olmasa da yaşanan hastalık sonrasında kişilerde kalıcı organ hasarlarının oluşup oluşmadığına dair sınırlı bilgi bulunuyor. 

Uzmanlar Hasarın Boyutunu Araştırıyor

Koronavirüsün alt solunum yollarını etkilediği için enfekte olan hastaların çoğunda kuru öksürük, nefes darlığı ya da zatüre belirtileri görülüyor. Hong Kong merkezli bir araştırmada iyileşmiş hastaların akciğerlerinde kalıcı hasarlara rastlandığı görüldü. Tedavi sonrasında taburcu edilen 12 hasta üzerinde yapılan küçük araştırma sonucunda ise hastaların ikisinin ya da üçünün akciğer fonksiyonlarında azalma olduğu görüldü. Araştırmacıları uzun vadeli etkilerin saptanabilmesi için henüz çok erken olduğunu belirtti. 

Araştırma çalışmalarını yürüten Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi Tıbbi Direktörü Dr. Owen Tsang Tak-yin, “Bazı hastalarda iyileşme sonrasında akciğer fonksiyonu yaklaşık yüzde 20 ila 30 oranında düşebilir” ifadelerini kullandı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı