Gündem

Koronavirüs Konuşma Bozukluğuna Yol Açıyor!

Her geçen gün dünyayı daha da etkisi altına alan ve pek çok ülkeyi her açıdan zorlayan koronavirüsün yeni bir belirtisi daha ortaya çıktı. Gün geçtikçe yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir belirti ile karşımıza çıkan koronavirüs Amerikan Tabipler Birliği tarafından yapılan bir araştırmada, koronavirüs tespit edilen Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gözlemlendiği açıklandı.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu koronavirüsün yeni belirtileri gözlemlendi. Araştırmaya  göre, Çin’de koronavirüse yakalanan bazı kişilerde nörolojik semptomların da görüldüğü açıklandı. Araştırmada, salgının çıktığı Çin’in Wuhan kentinde koronavirüs tespit edilen 214 kişi ile ilgili verilerin incelenmesi sonucu, tüm hastaların yüzde 36’sında, hastalığı ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bazı nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi. Uzmanlar bazı semptomların ise, beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Koronavirüsün belirtileri ile ilgili her geçen gün pek çok uzman çok sayıda açıklama yapıyor. Bilindiği üzere koronavirüsün bilinen belirtileri arasında  ateş, yorgunluk, kuru öksürük bazı hastalarda ise ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olarak biliniyor.

Fakat Fransız dermatologlar koronavirüsün hiç bilinmeyen belirtilerinin olduğunu açıkladı. Fransız dermatologlar koronavirüsün yeni belirtileri arasında sahte soğuk yanığı, ürtiker ve geçmeyen kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları olabileceğini açıkladı. Son olarak koronavirüsün koku ve tat körlüğüne yol açtığı açıklanmıştı.

Fransa’daki Ulusal Dermatologlar-Venereologlar Birliği (SNDV) koronavirüse dair yeni bir dizi belirti keşfedildiğini belirtti. Bu cilt rahatsızlıklarını ise psödo (sahte) soğuk yanığı, ürtiker (kurdeşen) ve geçmeyen kızarıklıkları olarak açıkladı. Ani şekilde ortaya çıkabilecek yanıkların ağrılı da olabileceği belirtildi.

Ulusal Dermatologlar-Venereologlar Birliği, “SNDV’ye bildirilen çok sayıda vakanın incelenmesi bu belirtilerin koronavirüsle ilişkilendirilebileceğini gösterdi. Bu olası bulaştırıcı hastaların en hızlı şekilde tespit edilmesi için kamuyu ve sağlık çalışanlarını uyarıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Korona Virüsün Diğer  Belirtileri Neler?

Uzmanlar koronavirüsün iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen bazı belirtileri olabileceğini duyurmuştu.Bilinen belirtilerinin ise yüksek ateş, öksürük, solunum zorluğu,zaman zaman yemek yerken yaşanabilecek zorluklar olduğu biliniyor. Ayrıca virüsün önemli belirtileri arasında ishal de olabileceği uzmanlar tarafından belirtildi.

Tüm corona virüs hastalarında bütün belirtiler aynı anda görülmeyebiliyor. Ya da sadece bazı belirtiler gözlemlenebiliyor. Virüs sadece ateş, öksürük ya da bazen sadece ishal ile belirti gösterebiliyor. Sadece solunum sıkıntısı yaşayan korona virüsü vakalarının ise daha hızlı iyileştiğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı