Gündem

Koronavirüs Kuraklığa Mı Sebep Oluyor!

Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Bölümü su tasarrufu ile ilgili bir duyuruda bulundu. Hijyenin çok önemli olduğu şu süreçte suyun önemine vurgu yapılmakta. Fakat su ve sabunla yapılan kişisel temizlik kadar suyun israf edilmemesi de oldukça önemli.

Koronavirüs Kuraklığa Mı Sebep Oluyor!

Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Bölümü su tasarrufuna dikkat çekmek için bir duyuru yayınladı. Duyuruda suyun israf edilmemesine ve yaz aylarına yaklaştıkça daha çok suya ihtiyaç duyulacağına bu sebeple şu anki su kullanımının önemine vurgu yapıldı.

Koronavirüs Kuraklığa Mı Sebep Oluyor!

Koronavirüs ile Mücadele de Su Tasarrufunun Önemi Büyük

Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Bölümü ‘Bugünler Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Kişisel hijyen çok önemli. Fakar su israfı ise çok yüksek. Bugün İstanbul,Ankara, İzmir’deki barajların doluluk oranı ise sırası ile %65, %70 ve %75 dolaylarında. Önceki yıllara oranlar kurak bir kış geçirdik ve yaz aylarında da yağışların az olmasını dikkate aldığımızda, bugün gereksiz yere tükettiğimiz sulara, yaz aylarında ihtiyacımız olacak. bu virüsün ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Yaz aylarında su yoksa sabunun bir anlamı olmayacak. Dolayısı ile virüs ile mücadele de su tasarrufu önemli. Lütfen su tasarrufu ile ilgili bu paylaşımı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşınız’ şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Koronavirüs Kuraklığa Mı Sebep Oluyor!

Bu Süreçte Su İsrafına Ekstra Dikkat Edilmeli

Su tüketimine dikkat edilerek hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, evde izole olunduğu süre içinde sahte dezenfektanlardan da kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Eller sık sık yıkanırken su israfına dikkat etmek virüs ile mücadelenin bir parçası olmuş durumda. Yaz aylarına doğru etkisini yitireceği düşünülen koronavirüsün ne zaman tamamen sona ereceği bilinmiyor. Bu sebeple virüse karşı mücadele de su olmadan yapılacak bir temizlik ve hijyen işleminden bahsetmek mümkün değil. Özellikle bulaşıkların elde değil makinede yıkanması,banyo yapılırken suyun iktisatlı kullanılması gerekir.

Koronavirüs Kuraklığa Mı Sebep Oluyor!

Ellerimizi güzelce tüm parmak aralarını kapsayacak şekilde ve ovarak sabunlarken suyu kapatabilir sonrasında açabiliriz. Bu süreçte en az 20 saniye elleri yıkamak önemli fakat su ile yıkamadan önce sabunlama aşaması da oldukça önemli. Bu sebeple sabunlama aşamasında suyun kapalı olması su tasarrufu açısında önem teşkil ediyor. Gün içerisindeki kişisel temizlik ile birlikte ev temizliği esnasında da suyu tasarruflu kullanmak gerekiyor. Özellikle çocukların bu süreçte hijyen kurallarını öğrenmesini sağlamak ile birlikte onlara su tasarrufu da öğretilmelidir. Elleri yıkarken olduğu gibi dişleri fırçalarken de macun ile fırçalama esnasında suyun kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Su olmadan hayat olmayacağı gibi virüsle mücadele de mümkün olmayacaktır. Bu sebeple uzmanlara kulak verip su israfı yapmamak bu süreçte her dönemde olduğundan daha da hayati önem taşımaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı