Gündem

Koronavirüs Laboratuarda Mı Üretildi?

Dünyada hızla koronavirüs yayılmaya devam ederken virüsün aşısı ve tedavisi ile ilgili çalışmalar hala devam etmekte. Dünya genelinde can almaya devam eden virüsün Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarlarından yayıldığı iddia edilmişti.

ABD ve Çin’de bazı politikacılar ise koronavirüsün biyolojik silah olarak laboratuarda üretildiğini düşünüyor.

Koronavirüs Laboratuarda Mı Üretildi?

ABD ile Çin Arasındaki Virüs Savaşı

ABD’li Senatör Tom Cotton, 30 Ocak’ta twitter’dan yaptığı paylaşımda, Çin’de koronavirüsün de içinde bulunduğu ölümcül bazı patejonlerin çalışıldığı süper laboratuarlar olduğunu iddia etti.

2 Şubat’ta New York Post’ta yer alan yazısında da  yazar Steve Mosher  “Çin’in masalına inanmayın: Koronavirüs laboratuardan sızmış olabilir”diye iddia bulundu.

Bu iddiaları doğrulayabilecek en önemli veri ise Wuhan’da 4. biyogüvenlik seviyesinde bir laboratuar (BSL-4) olması.

Ebola,Lassa ateşi ve Marburg gibi virüslerin çalışıldığı BSL-4 tesisleri en yüksek seviyede güvenliğe sahip ve ayrıca  bu tesisler yanlış maddeleri içeride doğru maddeleri ise dışarıda tutabilecek havalandırma sistemlerine de sahip.

Sadece Wuhan’da değil Atlanta, Galveston, Hamilton ve San Antonio gibi ABD’nin farklı bölgelerinde en az 6 BSL-4 tesisi yer alıyor. Bu tesislerde de tehlikeli bazı virüsler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Çinli bazı yetkililer ise virüsün ABD laboratuarlarında üretilip Çin’e salındığını düşünüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Bilgi Departmanı Sözcüsü Zhao Lijian, 12 Mart tarihinde twitterdan yaptığı paylaşımla koronavirüsün ABD de üretildiğini iddia etmiş ve, “Salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir” demişti.

Bu olayların ardından ABD Başkanı Donald Trump ise koronavirüsten ‘Çin Virüsü’ olarak bahsetti.

Koronavirüs Laboratuarda Mı Üretildi?

Bilimsel Açıdan Bu Teorilerin Henüz Bir Kanıtı Bulunmuyor

Bu teorileri bilimsel açıdan destekleyen, ispat eden herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca bu iddiaları çürütebilecek bazı veriler de mevcut.

26 Şubat 2020 tarihinde New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir makalede;

‘Elbette bilim insanları bu koronavirüsün bir kavanozdan kaçmadığını söylüyor. RNA dizileri yarasalarda sessizce yayılan virüslere çok benziyor. Epidemiyolojik bilgi de Çin’in canlı hayvan pazarlarında satılan ve tanımlamayan hayvan türlerini enfekte eden yarasa kaynaklı bir virüse işaret ediyor.’ifadeleri yer almıştı.

Çoğu araştırmacı Ebola, SARS, Marburg, Nipah gibi koronavirüsün de yarasa kaynaklı olduğunu düşünüyorlar.

Bazı araştırmacılar ise virüsün laboratuar da üretilmediğinin açıkça gözlemlendiğini vurguluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı