Gündem

Koronavirüs Mevsimsel Bir Salgın Olabilir!

 Koronavirüs salgını devam ederken bilim insanları tarafından süreç hakkında çeşitli araştırmalar devam ediyor. Salgının kontrolden çıkmış olması pek çok insanın endişe yaşamasına neden oluyor. Bilim insanları yeni bir tür olan virüs hakkında çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Salgının tam olarak kontrole alınması için henüz bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunmuyor. Çeşitli ilaç tedavileri üzerinde çalışmalar olsa dahi aşının bulunması ve kullanılması için bir yıllık sürenin gözden çıkarılması gerekiyor.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci konu hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Virüsün hayatımızda sandığımızdan daha uzun süre kalabileceğini bu yüzden her türlü ihtimale hazır olmamız gerektiğinin altı özellikle çizildi.

Virüs Önümüzdeki Kış Yeniden Ortaya Çıkabilir

koronavirüs

ABD’nin en iyi bulaşıcı hastalık uzmanlarından birisi olarak kabul edilen Fauci konu hakkında açıklamalarda bulundu. Hastalığın yaz aylarında biteceğine yönelik bir algının olması nedeniyle araştırma sonuçlarını paylaştı. Hastalığın kısa sürede bitmeyeceğini, mevsimsel bir salgın olabileceğini belirtirken bu süreçte önümüzdeki kış aylarına işaret etti.

Alınan önlemler ve virüsün mutasyona uğraması sonucunda küresel anlamda vaka ve ölüm sayısında bir düşüş yaşandı ancak hala rakamlar çok korkunç olarak ifade ediliyor. Yaz aylarında virüsün tamamen bitmesinin pek mümkün olmadığı ancak daha sakin seyirde ilerleyebileceği öngörülürken havaların soğumasıyla birlikte sonbahar ve kış aylarında yeniden bir salgın olarak ortaya çıkabileceğinin altını çizdi. Çalışmalarla birlikte aşının ise en fazla 18 ay içerisinde tamamlanabileceği konusunda uzmanlar çalışmalar yürütüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı