Gündem

İstanbul’daki Koronavirüs Ölüm Oranı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs mücadelesi devam ediyor. Süreç küresel bir kriz olarak değerlendiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu açıklamalarda salgını pandemi olarak değerlendirilmişti.

Salgınla mücadele için insanlara evde kalmaları ve sosyal mesafeyi korumaları için çeşitli uyarılar yapılıyor. Pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Salgınla mücadelede henüz kesin bir aşı ya da tedavi yöntemi geliştirilemedi. Bilim insanları çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar.

Koronvirüs kısa sürede Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Vaka sayısı gün ve gün açıklanırken rakamların artması endişe verici bir durum olarak değerlendiriliyor. Kalabalık şehirler vaka ve ölüm oranları açısından çok daha endişe verici olarak ifade ediliyor.

En Çok Vaka ve Ölüm İstanbul’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı basın açıklamasıyla birlikte il bazında rakamları açıkladı. En fazla vaka ve ölüm oranının İstanbul’da olduğu belirlendi. Yapılan testler sonucunda tespit edilen pozitif vaka sayısı 8 bin 852 olarak belirlendi. Hayatını kaybeden kişi sayısı ise il bazında 117 olarak açıklandı.

Risk grubunda olan İstanbullular için güvenlik tedbirleri yeniden hatırlatıldı. Tedbirlere uyulmaması halinde vaka ve ölüm sayılarının artacağı düşünülüyor. Bilim Kurulu ise bu sabah yaptığı açıklamalarda bazı illerin risk oranı bakımından yüksek olduğunu ve ipin ucunun kaçmak üzere olduğunu belirtmişti. Vatandaşlara evde kalmaları yönündeki uyarılar yinelendi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı