Gündem

Koronavirüs Ramazan Bayramı ile Gündemimizden Çıkacak İddiası!

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve evinde karantina altında olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, koronavirüsün pik tarihi hakkında oldukça net bir tarih verdi. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, “Mutlaka bir pik yaşanacak. Bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum. Korona ile mücadelede ülke olarak çok iyiyiz. 25 Nisan gibi pik yapacağını düşünmek mantıksız olmaz”dedi.

Sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan Yağcı, ‘Tedavim şu anda iyi gidiyor. Korona hastası ve takipleri biraz daha değişti. Bu bir süre sonra ‘Hasta ayakta yürüyorsa yolla evine kardeşim’ şeklinde olacak gibi geliyor’ şeklinde açıklama yaptı. Yağcı aynı zamanda  “10 Nisan akşamını bir tarih olarak sayarsak 10 Nisan’ın üzerine eklediğimiz 1 hafta sonrasından başlayarak ciddi vakalar yaşanacağını düşünüyorum. 25 Nisan gibi pik yapacağını düşünmek mantıksız olmaz. Bize bu virüs belli bir zamandan önce geldi” şeklinde ifadelerde bulundu.

Koronavirüs hastalığı kişisel süreci hakkında bilgi veren Yağcı “Zaman zaman öksürüklerim devam ediyor. Genel durumum şu anda iyi. Bizim bu virüse karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Ben bugün 5. günündeyim. Benim gibi insanların sayısı arttıkça bulaş sayısı da azalıyor. Virüsü kişiden kişiye atlayamayacak duruma getirmemiz gerekir. Bizde ölüm oranları vaka sayısına göre düşük. Yüzde 2’lerde bulunuyor. Bu beni rahatlatıyor. Bu bizim belli miktar bağışıklığa sahip olduğumuzu gösteriyor. Hastalığı vakaların yüzde 70’i hafif geçiriyor. Yüzde 5-10 hiç belirti göstermeden atlatıyor. Yüzde 20 ciddi belirtiler ile geçiriyor” dedi.

Aynı zamanda Yağcı, durum ile ilgili “Bizim ihtiyarlarımızın yaş ortalaması düşük. Bizim ihtiyarlarımızda sigara, alkol olmayınca daha çabuk iyileşiyor. 45 yaşında hızlı bir şekilde yoğun bakıma giren var. Bu virüs bizim ülkede daha iyi davranıyor. Umarım bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum. Herkes mutlaka evinde bir derece bulundursunlar. Kendilerinde bir şey hissederlerse önce ateşlerini ölçsünler.” değerlendirmesinde bulundu. Kendisi hakkına açıklamalara da devam eden Yağcı, ‘Derece ile ateşimi kontrol edince 38 derece vücut sıcaklığımın olduğunu gördüm. Hafif de boğazımda gıcık vardı. Sonra korona tanısı konuldu. Şu anda bir şeyim yok. Vakanın konulmasında göğüs tomografisi çok önemlidir. Doktorlar artık kokusundan korona olduğunu anlar hale geldi. Belirtiler kendini belli ediyor. Şu anda özel hastane-devlet hastanesi farkı pek yok.’dedi.

Ayrıca Yağcı koronavirüsle mücadelede çok iyi durumda olduğumuzu belirterek durumu ‘Korona ile mücadelede ülke olarak çok iyiyiz. Ben 10 gün daha sahalardan uzak duracağım. Biz mücadelede iyi gittik. Bunun nedeni de hekimlerin sözlerinin dinlenmesi oldu. Hekimler bu süreçte para pul düşünmeden çalışır. Karamsar senaryolara girmeyelim. Ramazan Bayramı ile dönüşüm olacak. Ben çok ümitliyim’ şeklinde özetledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı