Gündem

Koronavirüs Salgını Netflix’e Yaradı: Abone Sayısı 16 Milyon Arttı!

Popüler dizi ve film platformu Netflix, bu yılın ilk çeyreğinde ücretli abone sayısında yaşadığı 15.8 milyon adetlik artışla rekor kırdığını açıkladı. ABD menşeli şirket, Koronavirüs salgını nedeniyle insanların eve kapandığı ve sınırlı eğlence seçenekleri arasından seçim yapmak zorunda kaldıkları dönemde abone sayısını artırmayı başardı. 

Ancak ABD borsasında işlem gören Netflix, yatırımcılarına ilerleyen dönemde abone artış hızında azalma yaşanabileceği uyarısında da bulundu. Çünkü abone sayısında yaşanan bu yükselişin Koronavirüs’ten kaynaklandığı ve geçici olduğu malum.

Geçen yıla oranla kârı yüzde 29 arttı

31 Mart itibariyle 2020 yılının ilk 3 ayına ilişkin gelir tablosunu yatırımcılarla paylaşan Netflix, bu süre zarfında 5.8 milyar dolar net kâr ettiğini duyurdu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 daha fazla. Asya – Pasifik bölgesinde gerçekleştirilen ücretli aboneliklerde de ciddi bir artış söz konusu. Öyle ki ülkelerden yapılan abonelik kayıtları bir önceki seneye kıyasla yüzde 51.3 oranında artış göstererek toplam gelire 484 milyon dolar katkı sağlamış.

Nitekim baktığımızda toplam abone sayısının sadece yüzde 8’inin Asya – Pasifik bölgesinden gerçekleştirildiğini görüyoruz, ancak büyüme hızı bakımından bu ülkeler Netflix’in gözdesi haline gelmiş bulunuyor. Son çeyrekte 3.6 milyon yeni ücretli aboneliğin gerçekleştirildiği bölge Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan sonra 7 milyon aboneyle en büyük pazarlar arasında listeleniyor.

7.5 milyon yeni abone bekleniyor

Yayıncılık devi Haziran ayında sona erecek ikinci çeyrek dönemine kadar toplam abone sayısını 7.5 milyon adet artırmayı hedefliyor. Tabii bu Koronavirüs salgının seyrine göre değişiklik gösterebilir.

Açıklanan bu verilerin ardından Netflix’in hisseleri yüzde 10’luk bir artış kaydetti. Gün sonunda ise artış yüzde 1’e geri indi. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı