Gündem

Koronavirüs Salgını Siber Saldırıları Da Tetikledi!

Koronavirüs salgınının sebep olduğu korku, endişe ve duyarlılığı siber saldırganlar kötü amaçlı kullanıyor. STM ThinkTech’in Ocak-Mart dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu’na göre, küresel salgın ilan edilen kovid-19’un insanlarda oluşturduğu duyarlılık siber saldırganlar tarafından sömürülüyor.

“Gerçek zamanlı koronavirüs haritaları” adı ile sahte uygulamalar ile kişiler kandırılıyor. Bu sahte uygulamalar ile kişilerin kişisel verileri ele geçiriliyor. Rapor, kendini “CİMER Duyuru Grubu” olarak tanıtan saldırganlara karşı da uyarıda bulunuyor. Rapor’da belirtildiğine göre saldırganlar sahte yazılımlar ile kişilerin banka ve kredi kartı bilgilerini ele geçirip satışa sunmayı planlıyor. Bu durumda cihazlarda güvenilir kimliğe sahip olmayan uygulama bulundurulmaması ve bankacılık uygulamalarının sürekli güncel olduğundan emin olunması gerektiği vurgulanıyor.

Koronavirüs Salgını Siber Saldırıları Da Tetikledi!

Güvenlik için sürücüye araç kullanırken destek olan elektronik sistemler aracığıyla da siber saldırılar yapılıyor. İnsansız araçların elektronik sistemleriyle yol kenarı birimler arasındaki iletişim devreye alınmayınca bu durum zafiyet oluşturuyor. Sahte şerit saldırıları ile hız sınırının yanlış yönlendirilmesiyle yapılan siber saldırılar dikkat çekiyor.

Koronavirüs; ile ilgili sahte ve yanıltıcı haberler sosyal medyada dolanırken bazı kötü niyetli kişiler e-mail yolu ile bilgisayarlara virüs bulaştırıyor.

‘Konavirüs Tedavisi İçin Tıklayın’  İbaresine Dikkat Etmek Gerekiyor

Gizemli bir doktor tarafından yollandığı iddia edilen e-maillerde İngiltere ve Çin Hükümetinin sakladığı bir aşının varlığından bahsediyor. Siber güvenlik şirketi Proofpoint, Şubat ayında pek çok kişiye yollanan tuhaf bir e-mail fark etti. Gönderilen e-posta ile kişiler şüpheli ve virüslü bir bağlantıya yönlendiriliyor. Bu sayede kişilerin bütün bilgilerine ulaşılabiliyor.

Siber güvenlik şirketi Proofpoint’in ekibinden Sherrod DeGrippo;

“35 günden uzun bir süre, kullanıcıları tıklamaya sevk etmek için korkuyu kullanan Koronavirüs e-posta saldırılarını gördük. Günde bir saldırıyla başladı ve üç ila dört saatte bir tekrarlanan saldırılara dönüştü. Sayıdaki bu artış, saldırıların siber suçlulara kazandırdığını gösteriyor” şeklinde açıklama yaptı.

Aynı zamanda bu şüpheli bağlantıları yollayan siber suçlular Dünya Sağlık Örgütünü (WHO)’den yollandığı iddia edilen e-postalar yolluyor. E-postaya tıklayan kullanıcıların bilgisayarlarına AgentTesla Keylogger isimli bir virüs bulaşıyor. Ayrıca siber suçlular İngiliz Vergi Dairesi’nin ismini de kullanarak e-postalar yollayabiliyorlar. Yine aynı şekilde bağlantıya tıklanmasıyla bilgisayarlara bulaşan virüsler ile kullanıcıların tüm kişisel bilgileri kopyalanıyor.

‘Virüs Havadan Bulaşıyor ‘ Şeklinde Sahte E-postalar Gönderiliyor

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) geliyormuş gibi görünen bir e-posta da bilgisayarlara virüs bulaştırıyor. E-maillerde ‘Covid-19- Şimi havadan bulaşıyor, Toplumda bulaşma artıyor” ibaresi yer alıyor.  Yine Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) taklit edilerek gönderilen e-posta ile koronavirüs ile mücadele etmek adına bağış isteniyor. Aşı geliştirmek için para istenildiği söylenen e-posta da tıklanmaması gereken şüpheli bağlantılar arasında yer alıyor.

Bu postaların her seferinde en az 200 bin kişiye gönderildiği belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı