Gündem

Koronavirüs Salgınında İstanbul, Ankara ve İzmir En Riskli İlçeler!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın illere göre koronavirüs dağılımını haritalar ve grafikler üzerinden açıklamasıyla birlikte İstanbul ve İzmir’de hangi ilçelerde daha yoğun olduğu merak konusu olmuştu. İstanbul’da Bakırköy, Bağcılar, Beşiktaş gibi semtlerde yoğunluk görülürken Adalar, Silivri gibi  noktalar daha avantajlı. İzmir’de ise  1500 hasta var, en büyük yoğunluğun ise  Konak’ta olduğu açıklandı.

Bakan Koca’nın açıklamasında koronavirüsün yüzde 60’ının İstanbul’da olduğu belirtilmişti. Koronavirüs İstanbul’da yeşil alanların az olduğu ilçeler ile sahil kesiminde yoğunlaşıyor. Vakaların Kumburgaz’a doğru ise azaldığı görülüyor. Kamiloba, Celaliye, Selimpaşa, Silivri hattında koronavirüs oldukça az. Avantajlı bir diğer ilçe ise Çatalca. Arnavutköy ve Başakşehir’de de koronavirüsün yok denilecek kadar az olduğu belirtildi. Esenyurt, Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler, Bayrampaşa, Bakırköy, Zeytinburnu ve Güngören’daki Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli üzerinden Rumelihisarı’na kadar koronavirüs yayılmış olarak görünüyor.Anadolu Yakası’nı Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir ve Maltepe ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar koronavirüs yayılmış durumda.

Koronavirüs Salgının'da İstanbul, Ankara ve İzmir EN Riskli İlçeler!

İzmir’de Kıyı Şeridi Tehdit Altında!

Koronavirüsten en çok olumsuz etkilenen şehir İstanbul’dan sonra İzmir bilindiği üzere. İzmir’de koronavirüse vaka sayısı 1500’e ulaşırken, özellikle kıyı şeridinde yer alan ilçelerin koronavirüsten çok daha fazla etkilendiği belirtildi. Konak ilçesine bağlı Mithatpaşa Caddesi ile Karabağlar ilçesine bağlı İhsan Alyanak Mahallesi arasında koronavirüs görülüyor. Güzelyalı, Göztepe, İnönü Caddesi, Eskiizmir Caddesi, Bozyaka, Hatay ve Üçkuyular’ı kapsayan alanda oldukça fazla  koronavirüs vakası olduğu ve virüse bağlı ölümün yaşandığı belirtiliyor. Karşıyaka, Mavişehir, Çiğli ve Menemen’de de vaka sayılarının yüksek olduğu belirtildi.

Koronavirüs Salgının'da İstanbul, Ankara ve İzmir EN Riskli İlçeler!

Yapılan uyarılar ve alınan önlemlerle birlikte İzmirliler, Türkiye’de ilk koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı günlere oranla kurallara daha fazla uymaya başladı. Bir hafta öncesine kadar sıklıkla dışarı çıkan İzmirlilerin evde kal çağrısına uymaya başladığı, toplu taşım araçlarını kullananların yüzde 80’lere kadar azaldığı görülüyor. Kemeraltı, Karşıyaka Çarşısı gibi çok yoğun kalabalıkların bulunduğu bölgelerde giriş-çıkışlara kontrollü izin verilirken, sahil şeridi de spor ve yürüyüş yapanlar ile bisikletlilere tamamen kapatıldı.

Ankara’da 1000’e yakın vaka bulunduğu biliniyor. Etimesgut 4, Yenimahalle 9, Çankaya 6, Mamak, 1, Keçiören 5, Sincan 1 olarak biliniyor. Altındağ, Pursaklar ve Gölbaşında ise durumu ciddi vaka sayısı yok. Kızılay, Cebeci, Mamak ile Çankaya’nın özellikle Öveçler ve Oran arasındaki bölgesinde de koronavirüs vakalarının olduğu biliniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı